ABD'den 'Irak'tan çekilme' açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, gündemlerinde "Irak'tan çekilme" konusunun olmadığını açıkladı.

10 Ocak 2020 Cuma 19:16
ABD'den 'Irak'tan çekilme' açıklaması

Gazete Emek- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, ABD ile Irak arasındaki iş birliğinin devamına vurgu yapan yazılı bir açıklama yaptı.

Ortagus, açıklamasında ABD'nin Ortadoğu'da “iyi bir misyonla” ve Irak'ta DAİŞ'le mücadele kapsamında bulunduğuna vurgu yaptı.

“Irak'taki askeri varlığımız DAİŞ’le mücadeleyi sürdürmek ve ABD'li, Iraklı ve koalisyon ortaklarımızı korumak amacına matuftur” diyen Ortagus, Irak'taki DAİŞ'le mücadele misyonunun halen önemli olduğunu belirtti.

“IRAK’IN ARKADAŞI VE ORTAĞI OLMAK İSTİYORUZ”

Ortagus, Amerikan askerlerinin Irak'ta kalıp kalmayacağı ile ilgili sürece ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Şu anda Irak'a giden heyetin amacı, Irak'la stratejik ortaklığımızı nasıl daha da geliştirebileceğimizi ve Orta Doğu'daki haklı ve uygun askeri varlığımızı konuşmaktır, yoksa askerlerin geri çekilmesini görüşmek değil.”

Ortagus ayrıca, NATO'nun Irak'ta bundan sonra daha fazla nasıl rol üstlenebileceği konusunu da görüştüklerini vurguladı.

Açıklamasında Irak'la işbirliğine birkaç kez vurgu yapan Sözcü, "Egemen, müreffeh ve istikrarlı bir Irak'ın arkadaşı ve ortağı olmak istiyoruz" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile telefonda görüşen Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Pompeo'dan, parlametonun yabancı Irak'tan çıkarılması için aldığı kararın uygulanması çerçevesinde, ABD'den bir heyetin Irak'a gönderilerek askerlerin çekilmesi için mekanizma oluşturmasını istemişti.

Kaynak:Kurdistan24
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol