ABD'den Kürdistan Bölgesi'nin çağrısına destek!

Irak Kürdistan Bölgesel yönetimi bugün yaptığı açıklamada 25 Eylül'de yaptıkları Bağımsızlık Referandumu'nu dondurduklarını açıklamış ve Irak Hükümeti'ne diyalog çağrısında bulunmuştu. 

ABD'den Kürdistan Bölgesi'nin çağrısına destek!

Irak Kürdistan Bölgesel yönetimi bugün yaptığı açıklamada 25 Eylül'de yaptıkları Bağımsızlık Referandumu'nu dondurduklarını açıklamış ve Irak Hükümeti'ne diyalog çağrısında bulunmuştu. 

25 Ekim 2017 Çarşamba 19:37
ABD'den Kürdistan Bölgesi'nin çağrısına destek!

Gazete Emek-Irak Kürdistan Bölgesel yönetimi bugün yaptığı açıklamada 25 Eylül'de yaptıkları Bağımsızlık Referandumu'nu dondurduklarını açıklamış ve Irak Hükümeti'ne diyalog çağrısında bulunmuştu. 


ABD Dışişleri Bakanlığı, Kürdistan Bölgesi’nin Bağdat ile diyaloğa başlanması ve askeri operasyonların durdurulması kararını olumlu karşıladıklarını ve destek verdiklerini duyurdu.
 
Kürdistan Bölgesi Hükümeti, dün gece Peşmerge Güçleri ile Iraklı güçler arasında yaşanan çatışma tehlikesine dikkat çekerek, “referandum sonucunun dondurulması” önerisinde bulundu.
 
Moskova’da bulunan Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ise, diyalog kapısını kapatmadıklarını ifade ederek, “Anayasaya göre referandumu ele alacağız” dedi.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, konuya ilişkin resmi Twitter hesabından açıklama yaptı.
 
Nauert, yaptığı açıklamada, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin ateşkes, askeri operasyonların durdurulması ve diyaloğ çağrısını olumlu karşılıyoruz ve destekliyoruz” dedi.

Irak Kürdistan Bölgesi bugün Referandumu dondurduğunu açıklamıştı


Açıklamada ayrıca, Bağdat yönetimiyle Irak anayasası çerçevesinde görüşmeye hazır olunduğu vurgulandı. 
 
Açıklamada Irak hükümetinin şimdiye kadar dile getirdiği ve kriz nedeni saydığı petrol sahaları, havaalanı ve sınır kapılarına ilişkin Hewler'in tutumunun ne olduğuna ise değinilmedi. 
 

Bağdat yönetimi, Hewler yönetimine, Hewler Havaalanı ve İbrahim Xelil (Habur) sınır kapısının idaresini bugün saat 12.00'ye kadar merkezi yönetime devretmesi için zaman tanımıştı. Herkesin bugün Hewler'e doğru yeni bir saldırının başlayıp başlamayacağını beklediği bir sırada Hewler'in böyle bir açıklama yapmasının bu saldırıları önleme amaçlı olduğu düşünülüyor. 
 
Federe Kürdistan Bölgesel Hükümeti'nden yapılan açıklamasının tam metni şöyle:
 

 
"Irak ve Kürdistan'ın karşı karşıya olduğu gerginlik ve tehlikeli durum karşısında, hepimizin, bu durumun Irak güçleri ve Pêşmerge arasında daha ileri bir savaşa dönüşmesini engelleme konusunda tarihi bir sorumluluğu var.
 
16 Ekim 2017 tarihinde Irak güçleri ve Pêşmerge arasında başlayan çatışmalar ve saldırılar, iki tarafa da zarar verdi. Bu durumun devam etmesi, daha çok kanın akmasına ve hatta Irak'ın bileşenlerinin sosyal anlamda birbirinden kopmasına yol açabilir.
 
İki taraf arasındaki savaşın kazananı olmayacağı açıktır. Aksine, iki tarafa da yaşamın her alanında büyük zararlar verecektir. Bu nedenle, Kürdistan ve Irak halklarına karşı olan sorumluluğumuz gereği, Irak hükümetine, Irak kamuoyuna ve dünyaya şunları açıklıyoruz:
 
1- Kürdistan Bölgesi'ndeki tüm çatışmaların ve her türlü askeri operasyonun acil şekilde sonlandırılması talebimizi.
 
2- Irak Kürdistanı'nda yapılan referandumun sonuçlarının askıya alındığını.
 
3- Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve federal hükümet arasında Irak anayasası temelinde görüşmelere başlanması isteğimizi."

Anahtar Kelimeler:
ABDKürdistanIrakErbilNuert
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol