ABD Eski Ankara Büyükelçisi Edelman: Türkiye kontrolden çıktı.

ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, başkent Washington’ın etkili yayınlarından Politico’ya bir yazı kaleme aldı. Edelman yazısında şöyle dedi: “Türkiye kontrolden çıktı. Artık sert ve net bir tutum alınmalı.”

ABD Eski Ankara Büyükelçisi Edelman: Türkiye kontrolden çıktı.

ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, başkent Washington’ın etkili yayınlarından Politico’ya bir yazı kaleme aldı. Edelman yazısında şöyle dedi: “Türkiye kontrolden çıktı. Artık sert ve net bir tutum alınmalı.”

13 Şubat 2018 Salı 18:25
ABD Eski Ankara Büyükelçisi Edelman: Türkiye kontrolden çıktı.

Gazete Emek- ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, başkent Washington’ın etkili yayınlarından Politico’ya bir yazı kaleme aldı. Edelman yazısında şöyle dedi: “Türkiye kontrolden çıktı. Artık sert ve net bir tutum alınmalı.”

ABD eski başkan yardımcısı Joe Biden’ın ulusal güvenlik danışmanlığını yapmış Jake Sullivan ile Politico’ya ‘Türkiye kontrolden çıktı ve ABD’nin bunu söyleme zamanı geldi’ başlıklı yazı kaleme alan Edelman şöyle dedi: “Erdoğan’ın büyüyen otoriterliği, Rusya’yla flörtü ve Suriye’de çatışan çıkarlar nedeniyle baskı altında olan onlarca yıllık ABD-Türkiye ittifakına geri dönüşü olmayacak şekilde zarar verebilir.”

ABD’nin, bu durumu hoş görmeyeceğini net bir şekilde söylemesi ve bunu caydırıcı bir duruşla desteklemesi gerektiğini belirten Edelman, yazısına şöyle devam etti: “ABD-Türkiye arasında doğrudan çatışmayı önlemek ve gelecekte işlevsel bir ilişki umudunu korumak için gerekli. Ancak şimdiye dek karışık Amerikan mesajlarının kakafonisi ve uzun süredir devam eden Türkiye’ye yumuşak davranma eğilimi Erdoğan’ı Washington’ın bu ilişkiyi kaybetmek için çok önemli diye gördüğü konusunda ikna etti. Bu durum sadece onun risk alma iştahını ve dolayısıyla çatışma potansiyelini arttırır. Ankara’ya Menbiç’e saldırmanın çok ağır sonuçları olacağı ve Wahington’ın gerekeni yapmaya hazır olduğu anlatılmalı.”

‘ABD, Türkiye’ye ambargo uygulamalı’

Edelman’ın makalesinde, Türkiye’nin Erdoğan döneminde İran’a yönelik Amerikan ambargolarını en büyük delme operasyonu yaptığı; medyasının Suriye’deki gizli ABD üslerinin yerlerini yayınladığı; uydurma suçlarla ABD’li bir papazı, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın iki Türkiyeli personelini düzmece suçlamalarla gözaltına alıp, Erdoğan’ın rehineleri olarak tuttuğuna vurgu yapıldı.

Ayrıca geçen bahar aylarında Erdoğan’ın korumalarının Washington’da protestoculara saldırdığı, Türkiye’nin NATO sistemleriyle uyumsuz son teknoloji bir hava ve füze savunma sistemi aldığı ve ABD’nin Suriye’deki ortaklarına saldırdığı da hatırlatıldı.

Edelman’ın yazısında sunduğu ‘çözüm’ ise şöyle: “Washington Türkiye’nin ABD askerlerinin bulunduğu mevzilere saldırmasının ortaya çıkartacağı sonuçları net bir şekilde ifade etmeli. Bu, son bir kaç yıldır Rusya-Türkiye ilişkilerini karakterize eden sert ve karşılıklı bir yaklaşımla yapılmalı. En azından Türk savunma sanayi, mali sektör ve yolsuzluklara bulaşmış yetkililerini hedefleyen ambargolar konulmalı. Washintgon’ın amacı Ankara’yla sırf çatışmak için çatışmak, ya da Erdoğan’a ‘kızgın’ olduğu için çatışma çıkartmak olmamalı. Amaç yapıcı bir yaklaşım için koşulları ve kuralları oluşturmak olmalı. Kürt ve ABD’li güçlere saldıran Suriye yanlısı güçlere geçtiğimiz günlerde yapılan Amerikan saldırıları Türkiye’ye Amerika’nın kendisini ve ortaklık yaptığı güçleri korumak için kararlığını göstermek için kullanılabilir. Ancak sadece Türkiye’nin lider kadrosuyla doğrudan ve net bir diyalogla ifade edildiğinde.”

Kaynak: Diken

Son Güncelleme: 13.02.2018 18:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol