ABD helikopterleri Irak semalarında

Yüzlerce ABD askerinin Irak’a geçmek üzere Uluslararası Kuveyt Havalimanı’na geldiği ve ABD yapımı Black Hawk helikopterlerinin yoğun bir şekilde Bağdat semalarında görüldüğü belirtildi.

02 Ocak 2020 Perşembe 20:54
ABD helikopterleri Irak semalarında

Gazete Emek- Ghad Press’te yer alan ve güvenlik kaynaklarına dayandırılan habere göre, yüzlerce ABD askeri Irak’a geçmek üzere Uluslararası Kuveyt Havalimanı’na indi.

Söz konusu kaynak, Black Hawk helikopterlerinin yoğun bir şekilde Bağdat semalarında görüldüğünü ifade etti.

Öte yandan, ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği çevresindeki güvenlik önlemlerinin artırıldığı, Irak güvenlik güçlerinin bölgede yoğunlaştığı bildirildi.

Irak Özel Kuvvetleri’nin büyükelçilik çevresinde ikamet edenler dışında, hiçbir aracın büyükelçilik çevresine yaklaşmasına izin vermediği kaydedildi.

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği önünde bir araya gelen eylemciler, büyükelçiliğin iki kapısını ateşe vermişti.

Eylemciler, Haşdi Şabi’nin dünkü açıklamasının ardından büyükelçiliğin önünden ayrılmıştı.

Geçtiğimiz günlerde, Bağdat'ta ABD Büyükelçilik binasına yapılan saldırıdan İran'ı sorumlu tutan ABD Başkanı Donald Trump, Irak'a 750 ek asker gönderme kararı almıştı.

Trump ayrıca, Irak'taki herhangi bir Amerikan tesisine yapılacak yeni bir saldırıdan İran'ı sorumlu tutacağını kaydederek, "O durumda çok büyük bir bedel ödeyecekler. Bu bir uyarı değil, tehdittir" demişti.

Kaynak:basnews

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol