ABD İran'a uygulayacağı yeni yaptırımları açıkladı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin İran'a yönelik yeni yaptırımlar hakkında açıklamalarda bulundu.

10 Ocak 2020 Cuma 20:39
ABD İran'a uygulayacağı yeni yaptırımları açıkladı

Gazete Emek-ABD'nin elinde İran'ın büyükelçiliklere saldıracağına dair bilgiler vardı” diyen Pompeo, yeni yaptırımları da açıkladı.

Mnuchin konuşmasına "İran rejimine karşı ek yaptırımlar açıklıyoruz" sözleriyle başladı ve yaptırımın ülkede tekstil, enerji ve ticaret yapan herkesi kapsayacağını açıkladı. 

8 üst düzey İranlı yetkili yaptırım listesine alındığını belirten Pompeo ise şu ifadeleri kullandı: 

“Alimünyum ve demir sektöründe bulunan 17 firma yaptırım uygulandı. 8 üst düzey İranlı yetkili yaptırım listesine alındı. İran'a ekonomik olarak zarar verdik. İran'ın normal bir ülke gibi hareket etmesini istiyoruz.”

“Süleymani, ABD büyükelçiliklerine saldırmayı planlıyordu. Büyük çapta saldırılar planlıyordu” diyen Pompeo, “ABD'nin elinde İran'ın ABD'ye yönelik, büyükelçilikler de dahil olmak üzere saldırılar planlandığına dair bilgiler vardı. Attığımız adımlar ABD güvenliğini sağlamak için atıldı” ifadelerini kullandı. 

“UKRAYNA UÇAĞI İRAN TARAFINDAN DÜŞÜRÜLMÜŞ OLABİLİR”

Ukrayna uçağının İran füzesi tarafından düşürülmesinin son derece muhtemel olduğunu düşündüklerini belirten Pompeo, şunları kaydetti:

“Ukrayna yolcu uçağının İran hava savunma sistemleri tarafından düşürülmüş olabileceğine dair haberlere inanmamak için sebep yok, İran'ın tam işbirliğiyle tüm olguları ortaya koyan kapsamlı soruşturmaya ihtiyacımız var. Soruşturma sonuçlarını aldıktan sonra bütün dünyanın gereken adımları atacağını düşünüyoruz. 

Ukrayna uçağını kimin düşürdüğüne dair bilgi veren kişi ya da kurumlar yaptırımlardan muaf tutulacak.  İran ile insani yardım için ticaret ve SWİFT para transferi devam edebilecek.

DAİŞ’i ortadan kaldırdık, Bağdadi'yi, Süleymani'yi ortadan kaldırdık. Bu, ABD'ye olan tehdidi azalttı.”

Kaynak:K24

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol