ABD: Kürt müttefiklerimizi terk etmedik

ABD Savunma Bakanı “Kürt müttefiklerimiz terk etmedik. Bu operasyona kimse yeşil ışık yakmadı" diye konuştu. ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley de, "İki askeri nokta haricinde Suriye Demokratik Güçleri ile aynı noktalardayız” dedi.

12 Ekim 2019 Cumartesi 00:00
ABD: Kürt müttefiklerimizi terk etmedik

Gazete Emek-  ABD Savunma Bakanı Mark Esper ve Genelkurmay Başkanı Mark Milley Pentagon’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Esper, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’la yaptığı telefon görüşmesine atıfta bulundu, “Operasyonu durdurabileceklerine ilişkin bir işaret görmedim” dedi.

Savunma Bakanı Esper Türkiye’yi Suriye’nin kuzeydoğusunda tek taraflı olarak harekete geçmemesi için ikna etmeye çalıştıklarını belirtti.

“Başkan, komuta kademesi, CENTCOM ve ben dahil hepimiz Türk mevkidaşlarımızla konuştuk. Statükoya dönelim ve güvenlik mekanizmasını işletelim dedik. Türkiye’nin tek taraflı olarak harekete geçmeye karar vermesinden büyük hayalkırıklığına uğradık. Operasyonun ikili ilişkilerimize zarar vereceği kaygımızı ilettik.” ifadelerini kullandı. Esper, “İkili ilişkilerimize dramatik bir zarar verdiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Amerika'nın Sesi'nin aktardığına göre, ABD Savunma Bakanı “Kürt müttefiklerimiz terk etmedik. Bu operasyona kimse yeşil ışık yakmadı. Güvenlik mekanizmasında ilerleme kat ettiğimizi sanıyorduk. Obama döneminden bu yana ABD ve YPG arasında süregelen ilişki Türkiye’de uzun süredir rahatsızlık yaratıyordu. O nedenle harekete geçmeye karar verdiler” dedi.

'İKİ ASKERİ NOKTA HARİCİNDE SDGİLE AYNI NOKTALARDAYIZ'

Diğer yandan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley de ABD’nin bölgedeki varlığına ve Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin askeri ayrıntıları basın mensuplarıyla paylaştı. Milley, ABD askerlerini ateş hattında kalmamaları için çektiklerini söyledi. Mark Milley, “İki askeri nokta haricinde Suriye Demokratik Güçleri ile aynı noktalardayız” dedi.

IŞİD’lilerin bulunduğu kamplarla ilgili SDG güçleriyle iletişimin devam ettiğini söyleyen Esper, SDG’nin geçtiğimiz günlerde üst düzey iki IŞİD militanını ABD’nin gözetimine devrettiğini ve bu militanların Suriye sınırları dışında güvenli bir yerde tutulduğunu söyledi.

Milley, operasyon hakkında “Türkler şimdiye kadar kadar hava saldırılarında bulundular. İHA'lar hem keşif hem de saldırı için kullanıldı. Kara harekatı ise şu an için sınırlı” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Cumhuriyet

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol