ABD öncülüğündeki koalisyon: Bağdat'taki saldırıyı biz yapmadık

 Irak'ın başkenti Bağdat'ın kuzeyindeki Taci bölgesinde iki aracın savaş uçakları tarafından bombalanması üzerine saldırıda 6 Haşdi Şabi liderinin hayatını kaybettiği iddia edilmişti.

04 Ocak 2020 Cumartesi 11:36
ABD öncülüğündeki koalisyon: Bağdat'taki saldırıyı biz yapmadık

Gazete EmekIrak'ın başkenti Bağdat'ın kuzeyindeki Taci bölgesinde iki aracın savaş uçakları tarafından bombalanması üzerine saldırıda 6 Haşdi Şabi liderinin hayatını kaybettiği iddia edilmişti. Saldırıya ilişkin ABD'nin öncüsü olduğu IŞİD karşıtı koalisyondan gelen açıklamada, söz konusu saldırının kendileri tarafından düzenlenmediği duyuruldu.

Dün ABD'nin Bağdat'ta İran'ın Orta Doğu'daki en önemi komutanı olan Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi liderlerinden birine düzenlediği suikastin ardından, bugün içlerinde Haşdi Şabi liderlerinin olduğu belirtilen bir araca hava saldırısı düzenlendi.

İNA, Irak televizyonu, Reuters haber ajansı ve çok sayıda medya kuruluşu askeri kaynaklara dayandırdığı haberlerinde, saldırının Haşdi Şabi lider kadrolarını hedef aldığını ve toplam 6 kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu. Haşdi Şabi'den yapılan resmi açıklamada ise ölenlerin örgüt yöneticisi olmadığı, vurulan araçların örgüte bağlı tıbbi yardım ekibine ait olduğu belirtilmişti.

KOALİSYON: BİZ YAPMADIK

TRT Haber'in aktardığına göre ABD öncülüğündeki koalisyon ise bir açıklama yaparak saldırıyla ilgilerinin olmadığını bildirdi.

Koalisyondan yapılan açıklamada Bağdat'ın kuzeyinde Taci kampı yakınında son günlerde hava operasyonu düzenlenmediği belirtildi. 

Kaynak: Artı Gerçek

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol