Barzani'nin çağrısına İbadi'den red!

Irak Kürdistan Bölgesi tarafından yapılan Referandumu dondurma ve diyalog çağrısında Irak Başbakanı İbadi'den olumsuz yanıt geldi.

Barzani'nin çağrısına İbadi'den red!

Irak Kürdistan Bölgesi tarafından yapılan Referandumu dondurma ve diyalog çağrısında Irak Başbakanı İbadi'den olumsuz yanıt geldi.

26 Ekim 2017 Perşembe 10:20
Barzani'nin çağrısına İbadi'den red!

Gazete Emek-Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Irak Hükümeti'nin yoğun saldırıları karşısında diyalog için çağrıda bulunmuş, 25 Eylül'de yapılan Referandum'u askıya aldıklarını açıklamışlardı.

Irak Başbakanı İbadi, bu çağrıya olumsuz cevap verdi. İbadi'nin Ankara'ya yaptığı ziyaret sonrası böyle bir cevap vermesi dikkat çekti. 

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Irak Hükümeti'nin yoğun saldırıları karşısında diyalog için çağrıda bulunmuş, 25 Eylül'de yapılan Referandum'u askıya aldıklarını açıklamışlardı. Irak Başbakanı İbadi, bu çağrıya olumsuz cevap verdi. İbadi'nin Ankara'ya yaptığı ziyaret sonrası böyle bir cevap vermesi dikkat çekti. 

Erbil'den şu açıklama yapılmıştı

Federe Kürdistan Bölgesel Hükümeti, önceki gün saat 02.00 sıralarında resmi internet sitesinden yayınladığı açıklama ile Bağdat ile Federe Kürdistan Bölgesel Hükümeti arasında yaşanan çatışmaların durdurulması için yaklaşım belirledi. Çözüme dair tutumunu 3 madde ile izah eden Bölgesel Hükümet, bağımsızlık referandumunun sonuçlarını askıya alma kararı vererek, Bağdat'a "ateşkes ve diyalog" çağrısı yaptı.
 
Açıklamada ayrıca, Bağdat yönetimiyle Irak anayasası çerçevesinde görüşmeye hazır olunduğu vurgulandı. 
 
Açıklamada Irak hükümetinin şimdiye kadar dile getirdiği ve kriz nedeni saydığı petrol sahaları, havaalanı ve sınır kapılarına ilişkin Hewler'in tutumunun ne olduğuna ise değinilmedi. 
 
Bağdat yönetimi, Hewler yönetimine, Hewler Havaalanı ve İbrahim Xelil (Habur) sınır kapısının idaresini bugün saat 12.00'ye kadar merkezi yönetime devretmesi için zaman tanımıştı. Herkesin bugün Hewler'e doğru yeni bir saldırının başlayıp başlamayacağını beklediği bir sırada Hewler'in böyle bir açıklama yapmasının bu saldırıları önleme amaçlı olduğu düşünülüyor. 
 
Federe Kürdistan Bölgesel Hükümeti'nden yapılan açıklamasının tam metni şöyle:
 


 

"Irak ve Kürdistan'ın karşı karşıya olduğu gerginlik ve tehlikeli durum karşısında, hepimizin, bu durumun Irak güçleri ve Pêşmerge arasında daha ileri bir savaşa dönüşmesini engelleme konusunda tarihi bir sorumluluğu var.
 
16 Ekim 2017 tarihinde Irak güçleri ve Pêşmerge arasında başlayan çatışmalar ve saldırılar, iki tarafa da zarar verdi. Bu durumun devam etmesi, daha çok kanın akmasına ve hatta Irak'ın bileşenlerinin sosyal anlamda birbirinden kopmasına yol açabilir.
 
İki taraf arasındaki savaşın kazananı olmayacağı açıktır. Aksine, iki tarafa da yaşamın her alanında büyük zararlar verecektir. Bu nedenle, Kürdistan ve Irak halklarına karşı olan sorumluluğumuz gereği, Irak hükümetine, Irak kamuoyuna ve dünyaya şunları açıklıyoruz:
 
1- Kürdistan Bölgesi'ndeki tüm çatışmaların ve her türlü askeri operasyonun acil şekilde sonlandırılması talebimizi.
 
2- Irak Kürdistanı'nda yapılan referandumun sonuçlarının askıya alındığını.
 
3- Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve federal hükümet arasında Irak anayasası temelinde görüşmelere başlanması isteğimizi."

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol