BM açıkladı: Bu yıl Akdeniz’de 2 binden fazla sığınmacı öldü

 Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından açıklanan verilere göre, bu yılın başından beri Akdeniz'de 2 binden fazla sığınmacı Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken hayatını kaybetti.

10 Kasım 2018 Cumartesi 23:02
BM açıkladı: Bu yıl Akdeniz’de 2 binden fazla sığınmacı öldü

Gazete Emek- Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından açıklanan verilere göre, bu yılın başından beri Akdeniz'de 2 binden fazla sığınmacı Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken hayatını kaybetti.

Söz konusu sığınmacıların yarısından fazlasının İtalya'ya ulaşmaya çalışırken can verdiği belirtildi. Avrupa'ya ulaşmayı başaran sığınmacı sayısında ise son iki yıla göre bir gerileme gözlendiği ve bu sayının 105 binde kaldığı kaydedildi.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) de bu yıl içinde Akdeniz üzerinden Avrupa'ya ulaşan sığınmacıların sayısının 100 bini geçtiğini, böylece beş sene üst üste 100 bin sığınmacı eşiğinin aşılmış olduğunu açıklamıştı. Örgüt buna rağmen bu yıl Avrupa Birliği ülkelerine gelen sığınmacıların sayısında bir düşüş olduğuna dikkat çekmişti.

Bu yıl Avrupa'ya ulaşmayı başaran sığınmacılardan çoğunun İspanya, Yunanistan ve İtalya’ya gittiği belirtildi. IOM bu yıl içinde İspanya kıyılarına ulaşan sığınmacı sayısını 49 bin olarak açıklamıştı. 564 sığınmacının da ülkeye ulaşmaya çalışırken hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Kaynak: Artı Gerçek

Son Güncelleme: 10.11.2018 23:07
Anahtar Kelimeler:
BMİtalyaYunanistanIOMBMMYK
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol