BM Suriye Temsilcisi: Komitede Kürtler var ancak DSG yok

BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen, yarın Türkiye, Rusya ve İran Dışişleri Bakanlarıyla Astana süreci kapsamında Cenevre'de bir araya geleceğini söyledi.

28 Ekim 2019 Pazartesi 21:57
BM Suriye Temsilcisi: Komitede Kürtler var ancak DSG yok

Gazete Emek- Suriye Anayasa Komitesi hakkında da konuşan Geir Pedersen, "Anayasa Komitesi'nin Suriye'deki tüm toplulukların temsilcilerini kapsadığını belirtmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu, Suriye'nin tarihi bağlamı açısından etkileyici bir durum. Bu, belirgin şekilde temsil gücü bulunan bir komite. Ayrıca komitede Kürtler de var ancak DSG temsilcileri yok.” dedi.

Cenevre'de basın toplantısı düzenleyen Pedersen, üç ülkenin dışişleri bakanlarıyla yapılacak olan görüşmenin Suriye Anayasa Komitesi'nin 150 üyesi önünde gerçekleşeceğini kaydetti.

Pedersen, "Devam eden çatışmaların Suriye'nin kuzeydoğusu ve İdlib de dahil olmak üzere ülke genelindeki sorunların çözümüne yardımcı olacak ciddi bir siyasi süreci başlatmanın ne kadar önemli olduğunun bir diğer kanıtı” dedi.

Cuhhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın da bugün yaptığı açıklamada "Kuzey Suriye harekatının Kürtlere karşı yapılmadığı"nı savunurken, "Suriyeli Kürtler, Cenevre ve Astana süreçlerinde de var. Terör örgütüne karşı mücadelemize devam edeceğini söylemek isterim’’ demişti.

Kaynak: Artı Gerçek

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol