Donald Trump: Kürtleri terk etmedik

ABD Başkanı Donald Trump, Rojava’yı kastederek, “Kürtleri terk etmedik. Kürtlerle de çalışıyoruz” dedi.

04 Aralık 2019 Çarşamba 10:00
Donald Trump: Kürtleri terk etmedik

Gazete Emek- NATO Zirvesi için Londra’da bulunan ABD Başkanı Trump, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile düzenlediği basın toplantısında Kürtlerle ilgili soruya yanıt verdi.

“ABD’nin Suriye’den ayrılması ve Kürtleri terk etme kararının NATO müttefiklerinin nasıl etkileyeceği” sorusuna Trump, şu yanıtı verdi:

“Hayır, Kürtleri terk etmedik. Kürtlerle de çalışıyoruz. Kürtlerle çok iyi bir ilişkimiz var. Ve petrolü (kontrol altına) aldık. Petrolü aldım.”

Trump, ABD güçlerinin bulunduğu diğer bazı yerlerde de petrolü kontrol altına alması gerektiğini belirterek, “Bu yerlerden dördünü sayabilirim” ifadesini kullandı.

Diğer güçlerin petrolü Kürtlerden almak istediğini ancak ABD’nin bunu engellediğini kaydeden Trump, “Ama biz olmasaydık Kürtler hayatta kalamazdı” diye konuştu.

Trump’ın Ekim ayında Suriye ve Rojava’dan ABD askerlerini çekme kararıyla Türkiye Serêkaniyê ve Girê Spî bölgelerine operasyon başlatmıştı.

Birçok ülkenin yanı sıra ABD kamuoyu ve siyasileri de Trump’a sert tepki göstererek kararını geri çekmesini istedi. Gelen tepkiler üzerine Trump, ABD askerlerinin Suriye ve Rojava’daki petrol bölgelerinde kalacağını açıkladı.

Kaynak: K24

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol