Donald Trump'tan ilginç Nobel Barış ödülü çıkışı

ABD Başkanı Trump, Ohio'daki seçim mitinginde Nobel Barış Ödülü'nin kendi hakkı olduğunu öne sürdü. ABD Başkanı, "Bir ülkeyi kurtardım, ama sonra duydum ki başkası ödülü aldı" ifadelerini kullandı.

11 Ocak 2020 Cumartesi 17:41
Donald Trump'tan ilginç Nobel Barış ödülü çıkışı

Gazete Emek- Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, 2020 seçim kampanyası için bulunduğu Ohio  eyaletinin Toledo kentinde birseçim mitinginde konuştu.

"Bir anlaşma yaptım ve bir ülkeyi kurtardım. Ama sonra duydum ki, o ülkenin lideri ülkeyi kurtardığı için Nobel Barış Ödülü alıyor" ifadelerini kullandı. .

Trump, konuşmasında Etiyopya'nın ya da ödülü alan Abiy Ahmed Ali'nin ismini telaffuz etmedi.

Komşu Erikre ile savaşı bitirdi

Nobel Barış Ödülü, Etiyopya'nın komşu ülkesi Eritre ile savaşı sona erdirme yönündeki çabaları nedeniyle Afrika'nın en genç lideri 43 yaşındaki Ali'ye verilmişti.

Abiy Ahmed Ali, aylar süren hükümet karşıtı gösterilerden sonra istifa etmek zorunda kalan Hailemariam Desalegn'in yerine Nisan 2018'de seçilmişti.

Ali göreve geldikten sonra gerçekleştirdiği bir dizi reformla hapishanelerdeki binlerce aktivist serbest bırakılırken sürgündeki muhaliflerin ülkeye dönmesine izin çıktı.

Ali'nin iktidarında ifade ve basın özgürlüğüyle ilgili pek çok adım atıldı, önemli mevkilere kadınlar atandı.

Etiyopya: Trump buna inanıyor

BBC'nin haberine göre ise ismini açıklamayan Dışişleri Bakanlığı yetkilisine göre Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi, baraj için ABD'de lobi yaparak Washington'un müzakerelerde önemli bir rol oynamasını sağladı.

Etiyopyalı yetkili, "Trump, gerçekten bir savaşı önlediğine inanıyor ama durum böyle değil" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Bianet

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol