Dünya basını operasyon hazırlığını kaygıyla izliyor: IŞİD yeniden hortlayabilir

ABD, Fırat'ın doğusuna yapacağı müdahalede Türkiye'ye yardım etmeyeceğini açıklamıştı.

07 Ekim 2019 Pazartesi 11:42
Dünya basını operasyon hazırlığını kaygıyla izliyor: IŞİD yeniden hortlayabilir

Gazete Emek- Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna müdahale edeceği yönünde Beyaz Saray'dan gelen açıklama, Amerikan ve İngiliz gazetelerinde geniş yer buldu. The Guardian gazetesi 'ABD'nin Kürtleri terk ettiğini' yazarken, New York Times Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Suriye Demokratik Güçleri (QSD) arasında doğrudan çatışma riskine dikkat çekti.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yakın zamanda operasyon düzenleyeceği yönündeki Beyaz Saray açıklaması dış basında geniş yer buldu. 

Yorumlardan bazıları şöyle:

'TRUMP TAVSİYELERE KARŞI GELİYOR'

New York Times gazetesi, ‘Trump Amerikan politikasını değiştirerek Türkiye’nin Suriye’de askeri operasyonuna destek verdi’ başlıklı haberinde, “Trump’ın kararı, hem IŞİD’e karşı operasyonlar için hem de İran’la Rusya’ya karşı kritik bir karşı denge olarak görev yapması amacıyla Suriye’nin kuzeyinde küçük bir askeri varlık bulundurmak isteyen Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı’ndaki üst düzey yetkililerin tavsiyelerine karşı geliyor” denildi.

‘IŞİD’E KARŞI KAZANIMLARI TEHLİKEYE ATAR’

New York Times, ismi verilmeyen Amerikan yönetimi yetkililerine dayanarak, Türkiye’nin operasyonu öncesinde bölgedeki 100 ila 150 Amerikan askeri personelinin çekileceğini ama ülkeden tamamen çıkarılmayacağını yazdı. Haberde, “Türkiye’nin operasyonunun ne kadar kapsamlı olacağı veya Türkiye askerlerinin ABD destekli Kürtlerle çatışıp çatışmayacağı bilinmiyor, ki böyle bir gelişme, Amerikan ordusunun IŞİD’le savaşta elde ettiği birçok terörle mücadele kazanımını tehlikeye atacaktır” ifadelerine yer verildi. New York Times, Trump’ın geçtiğimiz aralık ayında Suriye’den tamamen çekilme kararını açıklayıp sonrasında Pentagon, diplomatik ve istihbarat personel, Avrupa ile Ortadoğu’daki müttefiklerden gelen baskıyla geri adım attığını da hatırlattı.

Son Güncelleme: 07.10.2019 11:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol