Erdoğan'ın "Kapıları açarız" sözlerine AB'den sert cevap

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Güney Kıbrıs'ı ziyaret etti. Ziyareti sonrası Twitter'dan paylaşımlarda bulunan Tusk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü sözlerine de yanıt verdi. 

11 Ekim 2019 Cuma 13:46
Erdoğan'ın "Kapıları açarız" sözlerine AB'den sert cevap

Gazete Emek- Erdoğan, "Ey AB, operasyonumuza 'işgal' derseniz işimiz kolay, kapıları açarız 3,6 milyon mülteciyi göndeririz" ifadelerini kullanmıştı. 

"Erdoğan'ın dünkü tehditleri uygunsuzdu"

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Twitter'dan şu paylaşımlarda bulundu: 

"Türkiye, eylemlerinin bir başka insani felakete yol açması ihtimalinin temel endişemiz olduğunu anlamalı.

"Ve sığınmacıların silah haline getirilmesini ve bize karşı şantaj yapmak için kullanılmasını da hiçbir zaman kabul etmeyeceğiz.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünkü tehditleri tümüyle uygunsuzdu."

Kıbrıs konusunda da uyarı

Tusk, Türkiye'nin Akdeniz'deki sondaj faaliyetleriyle ilgili de "AB, Türkiye'nin yeni illegal sondaj aktivitelerine karşı durmakta fikirbirliği içinde" ifadelerini kullandı. 

Yavuz Sondaj Gemisi, 7 Ekim'de yeni sondaj faaliyetlerine başlamıştı. 

"Operasyonu durdurun" çağrısı yapılmıştı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Temsilciliği, 28 üye devlet adına yaptığı ortak resmi açıklamada, Suriye'ye yapılan askeri operasyonun bölgedeki çatışmalara kalıcı bir çözüm olmayacağına yer verdi; Türkiye'ye "harekatı durdurun" çağrısı yapmıştı. 

AB'nin resmi açıklamasında ayrıca, "Türkiye tarafından açılacak sözde 'güvenli bölge' mültecilerin dönüşü için uluslararası kriterlere uymuyor" ifadelerine yer verilmişti. 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol