Göçmen teknesinden 26 kız çocuğunun cesedi çıktı

Son yılllarda yaşanan savaşar nedeniyle yüzlerce kişi daha güvenilir bölgelere göç etmek için çıktıkları yaşam yolculuğunda hayatlarından oldu. 

Göçmen teknesinden 26 kız çocuğunun cesedi çıktı

Son yılllarda yaşanan savaşar nedeniyle yüzlerce kişi daha güvenilir bölgelere göç etmek için çıktıkları yaşam yolculuğunda hayatlarından oldu. 

06 Kasım 2017 Pazartesi 23:29
Göçmen teknesinden 26 kız çocuğunun cesedi çıktı

Gazete Emek- Son yılllarda yaşanan savaşar nedeniyle yüzlerce kişi daha güvenilir bölgelere göç etmek için çıktıkları yaşam yolculuğunda hayatlarından oldu. 

Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya ulaşmaya çalışan bir göçmen teknesinde, çoğu 14-18 yaşları arasındaki 26 kız çocuğunun cesedi bulundu.


BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, İspanyol savaş gemisi Cantabria'nın İtalya açıklarında yaptığı operasyonda, farklı göçmen teknelerinden 375 kişi kurtarıldı. Çoğu 14-18 yaşlarında olan 26 kız çocuğunun ise cesedine ulaşıldı.


Kurtarılan göçmenleri ve denizde hayatlarını kaybeden kadınların cesetlerini taşıyan İspanyol gemisi, İtalya'nın güneyindeki Salerno limanına demirledi.

Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken denizde hayatlarını kaybeden kadınların cesetleri incelemelerde bulunulmak üzere Salerno hastanesi morguna kaldırıldı.

2 KİŞİ GÖZALTINDA

Biri Libyalı biri Mısırlı olmak üzere iki kişi de insan kaçakçıları oldukları şüphesiyle gözaltına alındı.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Salerno Valisi Salvatore Malfi, 'insanlık trajedisi' olarak tanımladığı olayla ilgili olarak Salerno savcılığının soruşturma açacağını ve cinayet ihtimalinin de değerlendirileceğini açıkladı.

CİNSEL SALDIRI ŞÜPHESİ

Basında yer alan haberlerde de kadınların cinsel saldırıya maruz kalmış olabileceği yönünde şüphelerin bulunduğu belirtildi.

Salerno Valisi Malfi, kadınların Nijeryalı olduğunun tahmin edildiğini de belirtti. Nijerya'dan son yıllarda binlerce genç kadının insan tacirleri tarafından fuhuşa zorlanmak amacıyla İtalya'ya getirildiği biliniyor.

Salerno Valisi Malfi ise bu vakada kadın ticareti belirtilerinin bulunmadığını söyledi.

'BU SEFER DURUM ÇOK KARIŞIK'

Vali, "Buraya daha önce de göçmen teknelerinden ölüler geldi. Ama bu sefer durum daha karmaşık, bu olayın ahlaki etkisi de daha farklı. Bulunan 26 ceset, 26 cinayet demek olabilir" diye konuştu. Vali, "Bu kadınların ölümüne birilerinin yol açtığı, gökten düşen bir şimşekle ölmedikleri ise kesin" diye ekledi.

Göç alanında çalışan İtalyan gazeteci ve Göçmen Müzesi kurucusu Sabika Shah Povia da, "Bu 26 kadının hayatları, bizim sınırlarımız ve insanlık dışı yasalarımız nedeniyle parçalandı. Salerno Valisi 'bu kadınları birileri öldürdü' diyor. Bu 'birileri' biziz, bizim kayıtsızlığımız" dedi.

Kaynak: Sputnik

Son Güncelleme: 06.11.2017 23:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol