Irak'ın mektup iddiasının ardından ABD'den açıklama

ABD Başkanı Donald Trump, Irak'tan çekilme konusunda Twitter hesabından mesajlar paylaştı. Trump, "Irak'tan çekilirsek İran için alan açmış olacağız. Haberlerde bildirilen mesajdan haberim yok" dedi.

07 Ocak 2020 Salı 23:34
Irak'ın mektup iddiasının ardından ABD'den açıklama

Gazete EmekABD ordusunun Irak'tan çekileceğine dair bir mektubun Irak yetkililerine iletildiği belirtilmiş, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi de bunu doğrulamıştı. 

İki gündür sözü edilen ancak ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlılarının da reddettiği "çekilme mektubu" hakkında tweet atan Trump, "Günün sonunda ABD, Irak'ın kendi güvenliğini tesis etmesini istiyor. Bir noktada ABD kuvvetlerini Irak'tan çekme isteğim var, ancak şimdi geri çekilmek Irak'ta yaşanabilecek en kötü şey. Iraklılar İran'ın ülkelerini karıştırmasını istemiyor. Irak'tan çekilirsek İran için alan açmış olacağız. Haberlerde bildirilen mesajdan haberim yok" ifadelerini kullandı.

Irak'ı da tehdit ederek "Irak, ABD'ye saygı göstermemeye devam ederse, yaptırımlarla karşılaşacak" diyen Trump, "Irak tarafından saygı görmeyi hak ediyoruz. Iraklılar İran'ın ülkelerini karıştırmasını istemiyor" diye kaydetti.

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesine ilişkin de konuşan Trump, "ABD'nin uzun zamandır takip ettiği Süleymani büyük bir saldırı planlıyordu" iddiasını yineleyerek, "İran'ın kültürel alanlarını vurma konusunda uluslararası hukuka tabi olacağız" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Artı Gerçek

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol