Irak'tan ABD'ye sert tepki

ABD'nin İranlı General Kasım Süleymani ile Haşdi Şabi'nin Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi El Mühendis'i Bağdat Havalimanı'nda bir suikastla öldürmesine Irak'tan sert tepki geldi. Başbakan Adil Abdülmehdi saldırıyı 'savaşa yol açacak egemenlik ihlali' olarak niteledi. Irak parlamentosu da acil toplanacak.

03 Ocak 2020 Cuma 11:17
Irak'tan ABD'ye sert tepki

Gazete Emek-  Irak, İranlı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi’nin Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi El Mühendis’i Bağdat Havalimanı’nda öldüren ABD’yi egemenlik ihlali ile suçladı. Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, ABD’yi saldırganlıkla suçlayıp, suikastı ‘Irak’ta, bölgede ve dünyada savaşa yol açacak bir egemenlik ihlali’ olarak niteledi.

ABD’nin bu saldırıyla Irak’ta askerlerinin kalması için yapılan anlaşmayı da ihlal ettiğini söyleyen Abdülmehdi, Irak parlamentosunu acil toplantıya çağırdı. Irak Başbakanı, ülkenin güvenliğini ve egemenliğini koruyacak bir yasa çıkarılması çağrısı yaptı.

SADR’DAN ‘SAVAŞA HAZIR OLUN’ EMRİ

Süleymani suikastına Irak’taki Şii milis liderlerinden de tepki sert. Sadr Hareketi’nin lideri olan ve Amerikan işgaline karşı direnişiyle tanınan Mukteda Sadr, kendisine bağlı milislere savaşa hazır olma emri verdi. Sadr, “Irak’ta yurtsever direnişin koruyucusu olarak, özellikle Mehdi Ordusu’na, ve tüm yurtsever gruplara Irak’ı korumaya hazır olma emrini veriyorum” dedi. ‘Bilgelik ve kurnazlıkla hareket edilmesi gerektiğini’ söyleyen Sadr, ‘Süleymani’yi hedef almanın, İslami cihatçılığı hedef almakla aynı olduğunu’ ifade etti.

‘IRAK’TA ABD ORDUSUNUN SONU OLACAK’

Irak’ta Şii milis lideri Qais Khazali de ‘El Mühendis’in öldürülmesi Irak’taki ABD’ ordusunun sonu olacak’ dedi. Khazali, ‘bütün savaşçıların tetikte olması gerektiğini’ ifade etti. 


Kaynak: Duvar

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol