İran'da protestolar giderek büyüyor: 3 ölü

İran'da benzin protestoları kitlesel protestoya dönüştü. Ülke genelinde halk ayağa kalktı.

İran'da protestolar giderek büyüyor: 3 ölü

İran'da benzin protestoları kitlesel protestoya dönüştü. Ülke genelinde halk ayağa kalktı.

19 Kasım 2019 Salı 10:20
İran'da protestolar giderek büyüyor: 3 ölü

Gazete Emek-İran’ın başkenti Tahran’da benzin zammına tepki için dün gece yapılan gösterilerde Devrim Muhafızları Ordusu ve milis güçlere (Besiç) mensup 3 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansındaki habere göre, dün gece Tahran’ın batısındaki Melerd ilçesinde göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 3 Devrim Muhafızları Ordusu ve Besiç mensubu hayatını kaybetti.

Ayrıca Şehriyar ilçesinde yakılan kütüphanede 13 bin kitap zarar gördü.

Öte yandan Şiraz’da cuma gününden bu yana devam eden gösterilerde 75 banka şubesi tamamen yakıldı ve tahrip edildi.

İNTERNET ERİŞİM ENGELİ İKİNCİ BİR EMRE KADAR SÜRECEK

İran’da hükümet, benzin zammı protestoları sonrası getirilen internete erişim engelinin “ikinci bir emre kadar devam edeceğini” açıkladı.

İletişim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Cumartesi gecesi konan ve ilk etapta 24 saat uzatılması öngörülen yasağın ikinci bir talimata kadar süreceği belirtildi.

Benzine yapılan zam nedeniyle İran'ın başta Tahran olmak üzere Tebriz, Meşhed, Ahvaz, İsfahan, Şiraz, Yezd, Kirman ve Kereç gibi kentlerinde cuma gününden bu yana gösteriler düzenleniyor. Göstericiler birçok kentte benzin istasyonları, banka şubeleri, kamu binaları ve polis araçlarını ateşe verdi.

Muhalif kanallar ve sosyal medya kullanıcıları ölü ve yaralı sayısının çok daha fazla olduğunu iddia ederken resmi makamlar henüz bununla ilgili açıklama yapmadı.

Kaynak: K24

Son Güncelleme: 19.11.2019 10:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol