İran'ın sert suçlamalarına ABD'den cevap

İran'ın ABD'ye yönelik sert suçlamalarına ABD'den cevap geldi.

İran'ın sert suçlamalarına ABD'den cevap

İran'ın ABD'ye yönelik sert suçlamalarına ABD'den cevap geldi.

23 Eylül 2018 Pazar 20:37
İran'ın sert suçlamalarına ABD'den cevap

Gazete Emek- ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani'nin ABD'ye yönelik suçlamalarını reddetti. 

İran halkının sokaklara çıkıp hükümeti protesto ettiğini, İran'a giren her paranın orduya aktığını ve halkın uzun süredir baskı altında olduğunu ileri süren Haley, Ahvaz kentindeki askeri geçit törenine yapılan silahlı saldırıların arkasında ABD'nin olduğu suçlamalarına da yanıt verdi.

Haley, ''(Ruhani) Saldırının nereden geldiği anlamak için kendi çevresine bakması gerek. Bizi istediği gibi suçlayabilir. Yapması gereken aynaya bakmak'' dedi.

Nikki Haley ABD'nin ne İran'da ne de başka bir yerde rejim değiştirmeye çalışmadığını ifade etti.

İran'ın Huzistan eyaletine bağlı ve Arapların yoğunlukta yaşadığı Ahvaz kentinde dün İran-Irak savaşının 38'inci yılı nedeniyle düzenlenen askeri geçit törenine yapılan silahlı saldırıda 17'si asker olmak üzere 25 kişi ölmüş 60 kişi yaralanmıştı. Olayın ardından İran yönetimi El-Ahvaziye grubunu suçlamıştı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ahvaz kentindeki saldırıyı hangi örgütün gerçekleştirdiğini ve kimlerle bağlantılı olduğunu "çok iyi bildiklerini" söylemişti.

El-Ahvaziye adıyla tanınan Ahvaz Halkı Demokratik Cephesi, İran’ın güneybatısında bağımsız bir Arap idaresi kurmayı hedefleyen örgüt olarak biliniyor.

El-Ahvaziye örgütü, İran’ın Ahvaz kentinde dün gerçekleşen silahlı saldırıyla ilgili suçlamaları reddederek olaydan İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Güçleri'ni sorumlu tutmuştu.

Ayrıca dün terör örgütü DAİŞ’in yayın organı Aamaq, Ahvaz'daki saldırının örgüt tarafından üstlenildiğini duyurmuştu.

Son Güncelleme: 23.09.2018 20:59
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol