Kerkük ve Şengal'de son durum!

Irak ordusu ve Heşdî Şabî'nin ele geçirdiği Irak Kürdistan bölgesi kentlerinin bazılarında dün gece boyunca halk ayaktaydı.

Kerkük ve Şengal'de son durum!

Irak ordusu ve Heşdî Şabî'nin ele geçirdiği Irak Kürdistan bölgesi kentlerinin bazılarında dün gece boyunca halk ayaktaydı.

19 Ekim 2017 Perşembe 12:19
Kerkük ve Şengal'de son durum!

Gazete Emek- Irak ordusu ve Heşdî Şabî'nin ele geçirdiği Irak Kürdistan bölgesi kentlerinin bazılarında dün gece boyunca halk ayaktaydı. Heşdî Şabî'nin çekilmesi için talimat verildiği iddia edildi.  Kerkük ve Xaneqîn'de protestolar sürüyor. 


Irak ordusu ve Heşdî Şabî güçlerinin 16 Ekim'de Federe Kürdistan Bölgesi’nin birçok kentte başlattığı saldırılar sonrası dün gece Heşdî Şabî'nin Kerkük ve Celawla'dan çekilmesi talimatı verildiği iddia edildi. 
 
Diyala İl Meclisi üyesi Zahîd Xelîl, Heşdî Şabî içerisinde yer alan Berdir Tugayları Sözcüsü Hadî Amirî'nin güçlerine Kerkük ve Celawla'dan çekilme talimatı verdiğini söyledi.
 
RojNews'e konuşan Diyala İl Meclisi'nin Kürt üyesi Zahîd Xelîl, "Hadi Amiri, güçlerine hiçbir şekilde Diyala vilayetine bağlı Celawla ve Kerkük vilayetinde kalmamaları ve kent dışına çekilmeleri talimatı verdi" dedi.
 
XANEQÎN 
 
Xelîl, Heşdî Şabî güçlerinin dün gece Xaneqîn'de çekildiği sırada halkın sokaklara indiğini ve havaya ateş açarak kutlama yaptığını kaydetti. Irak ordusu ile Heşdî Şabî'nin de yer yer ateş açtığını belirten Xelîl, yaşanan olaylarda bir çocuğun kurşunla vurularak yaşamını yitirdiğini, 11 kişinin ise yaralandığını söyledi. 
 
Xelîl, şu anda Heşdî Şabî'nin sadece bir grubu Xaneqîn'de bir noktada durduğunu ve kentin içine girmediğini söyledi. Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Xaneqîn Teşkalatı sorumlu yardımcısı Hêmin Menisur de Heşdî Şabî'nin kentte sadece bir noktada kaldığını ve kentin güvenliğinin kontrol altında olduğunu söyledi. 
 
KERKÜK 
 
Kerkük'te ise dün gece Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Rehîmawa Mahallesi'nde devriye gezen Irak Federal Polisi halk tarafından protesto edildi. Rehîmawa pazarında bazı gençler Irak polisine tepki gösterdi ve bir genç polis aracının üzerine çıkarak Irak bayrağını söktü. Bunun üzerinde hızla bölgeden uzaklaşan Irak polisi havaya ateş açarken, halk da taşlarla karşılık verdi. 
 
Kerkük polisi önceki gün yaptığı açıklamada Heşdî Şabî ve Irak askerlerinin kentten çekileceğini ve kent idaresinin polise devredileceğini açıklamıştı. 
 
Öte yandan Heşdî Şabî'nin Kerkük'ten çekilmesi için talimat verildiği ve kentin dışına çekilecekleri iddia ediliyor. 
 

XÛRMATÛ
 
Selahadîn vilayetine bağlı Xûrmatû ilçesinde de dün gece bir grup gönüllünün Heşdî Şabî'nin kentten çıkarılması için düzenlemek istediği eyleme Irak ordusu ve Haşdî Şabî güçleri tarafından ateş açıldı. Saldırıda can kaybı ve yaralı olmadığı bildirildi. 
 
ŞENGAL VE CELAWLA

Peşmergelerin çekilmesi ile önceki gün Şengal'e giren Heşdi Şabi üyeleri dün gece halkın yoğun protestosu ve direnişi karşısında büyük oranda geri çekildi. Celawla'da ise sabah saatlerinden itibaren bir hareketliliğin söz konusu olmadığı belirtildi. 

KERKÜKİ: KERKÜK HALKI KAZANACAKTIR

Kerkük Batı Cephesi Komutanı Kemal Kerkuki operasyona ilişkin Rudaw'a açıklamalarda bulundu. 

Kemal Kerkuki: Bu gece yaşananlar bağımsızlık için yapılan referandumun sonucudur. İşgal kabul edilmeyecektir. Kerkük halkı kazanacaktır

İBADİ'DEN ÇEKİLME TALİMATI

İbadi'den Heşdi Şabi için Kürdistan'dan çekilme talimatı
 
Irak Başbakanı Haydar İbadi yaşananlardan sonra, Heşdi Şabi'nin Kürdistan'dan çekilmesi talimatı verdi.

Kerkük’te Kürtlerin Heşdi Şabi'ye karşı ayaklanmasından sonra üç mahallede kontrol sağlandı.


Kerkük kent merkezinde Penca Ali, Şorice ve Rehimawa mahallelerinde denetim sağlandı.
 
yerel kaynaklara göre, Heşdi Şabi mensupları söz konusu mahallelerden tamamen atıldı.
 
Rûdaw'ın canlı yayınına telefonla bağlan bir vatandaş, Kerkük'te sadece KYB'ye bağlı Anti-Terör güçleri ile Federal Polis'in bulunduğunu belirtti.
 
Öte yandan Kerkük’te bulunan Çimen askeri noktası alındı.
 
Çimen askeri noktasındaki Irak bayrağının indirildiği ve Kürdistan bayrağının çekildiği bildirildi.

Xurmala petrol yatakları peşmergenin kontrolünde

Peşmerge Güçleri komutanı Ebdul Şemo, Xurmala petrol yataklarından çekilmediklerini söyledi.
 
Rûdaw'ın canlı yayınına Kerkük’ten telefonla bağlanan peşmerge komutanı Ebdul Şemo, Xurmala petrol yataklarının peşmergenin denetiminde olduğunu belirtti.
 
Ebdul Şemo, “Bazı basın organlarında yer alan Kürdistan ve Kerkük halkının moralini düşürmek amaçlı peşmergenin söz konusu yataktan çekildiği yönündeki haberler asılsızdır” dedi.
 
Bay Hasan ve Havana petrol yataklarına ilişkin olarak peşmerge komutanı, “Peşmerge Güçleri olarak söz konusu yatakları geri almak için talimat bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol