Mesud Barzani'den Uluslararası Kamuoyu'na çağrı!

Kerkük'te yaşanan olaylar ve sonrasındaki gelişmelere ilişkin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'den açıklama geldi. Barzani, Uluslararası Kamuoyu'na çağrı yaptı.

Mesud Barzani'den Uluslararası Kamuoyu'na çağrı!

Kerkük'te yaşanan olaylar ve sonrasındaki gelişmelere ilişkin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'den açıklama geldi. Barzani, Uluslararası Kamuoyu'na çağrı yaptı.

21 Ekim 2017 Cumartesi 00:07
Mesud Barzani'den Uluslararası Kamuoyu'na çağrı!

Gazete Emek- Kerkük'te yaşanan olaylar ve sonrasındaki gelişmelere ilişkin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'den açıklama geldi. Barzani, Uluslararası Kamuoyu'na çağrı yaptı. 

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Irak ve Haşdi Şabi güçlerinin Kerkük ve Kürdistan'a yönelik saldırılarına ilişkin açıklama yaptı.

Barzani, tarafından yapılan açıklamada, “Uluslararası kamuoyundan, Irak Hükümeti’nin milis güçlerinin desteği ve dış talimatlarla, Kürdistan’ı savaşa çekmesini, ölümlerin yaşanmasını ve ihlallerin önüne geçilmesini talep ediyoruz” dedi.

Barzani açıklamasında şunları dile getirdi:

“Her halk ve ulus gibi Kürdistan halkının meşru bir hak olan kendi kaderini tayin etmek adına gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumu ardından halkımız, büyük bir tehlike, abluka ve toplu cezalandırılma ile yüz yüze kalmıştır.

Irak hükümeti, sadece istemini haykırdığı için yasaları öne sürerek halkımızı cezalandırmak istemektedir. Irak anayasası ve bütün kanunları ayaklar altına alan, sınırları aşan bütün bu cezalandırma girişimleri ile halkımızın iradesini kırmak istenmektedir. Bu girişimler halkın ve 150 binden fazla savaş göçzedesinin yaşamını tehlikeye atmıştır.

Buradan, özgürlükten yana olan güçleri, aydınları ve bütün dünyanın vicdanına sesleniyorum; Kürdistan halkına destek çıkın ve Kürdistan halkına karşı gerçekleştirilmeye çalışılan yeni bir jenosit ve katliama izin vermeyin. Bunu gerçekleştirmek isteyen karar merkezlerini karşı harekete geçin çünkü hükümetler kendi menfaatleri için Kürdistan halkı ve Peşmergesinin DAİŞ terörüne karşı dünyayı korumak için göğsünü siper ettiğini hatırlamak istemiyorlar.

Bundan dolayı, Irak hükümetinin ordu, milislerle ve diğer bazı dış güçler yardımıyla halkımıza karşı başlatılan haksızlık, ölüm, göç ve savaşa engel olun.
Buradan Avrupa ve Amerika'daki tüm Kürtlere, yasalar çerçevesinde ve barışçıl yöntemlerle gösteri ve eylemler başlamalarını ve bulundukları ülke halklarından halkımıza karşı gerçekleştirilmeye çalışılan ablukaya karşı acilen halkımıza destek sunmalarını talep etmelerini istiyorum. Dünyaya mazlum Kürdistan halkının barış haykırışını duyurmanızı talep ediyorum.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol