PYD: Soçi'deki kongreye katılacağız

PYD Eş Başkanı Şahoz Hasan, Soçi görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

PYD: Soçi'deki kongreye katılacağız

PYD Eş Başkanı Şahoz Hasan, Soçi görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

23 Kasım 2017 Perşembe 14:29
PYD: Soçi'deki kongreye katılacağız

Gazete Emek-Rusya, İran ve Türkiye'nin Rusya'nın Soçi kentinde Suriye'nin geleceğine ilişkin yaptıkları toplantının en önemli gündem maddesi PYD'ydi. Konuya ilişkin PYD Eş Başkanı Şahoz Hasan'dan da açıklama geldi. 


Soçi’deki üçlü zirveyle ilgili konuşan PYD Eş Başkanı, “Soçi’deki kongreye katılacağız” dedi, Cenevre’ye katılabilmeleri için de BM’nin adım atması gerektiğini söyledi.

Hasan,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Soçi’de bir araya geldiği Suriye üçlü zirvesi sonrası açıklamalarda bulundu.

Amerika’nın Sesi Radyosu Kürtçe Servisi’ne konuşan PYD Eş Başkanı Şahoz Hasan, Kürtlerin IŞİD’le mücadelesine dikkat çekerek, Suriye’ye dönük yapılacak toplantılara Kürtlerin katılmamasının toplantıları daha baştan sonuçsuz kılacağını belirtti.

PYD Eş Başkanı, Rusya tarafından Soçi’de yapılacak kongreye davet edildiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

Soçi’ye katılmamız için bize dönük bir davet var. Daha önce de açıkça dedik. Biz Soçi’ye parti veya şahsiyet olarak katılmayacağız. Afrin, Kobani ve Cezire’nin özerk yönetimleri olarak Soçi’de hazır bulunacağız.

PYD Eş Başkanı ayrıca, IŞİD’den yeni kurtarılan Rakka ve Mınbiç gibi bölgelerin de Soçi’de düzenlenecek kongreye katılacaklarını açıkladı.

Soçi’de yapılacak Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin Cenevre Konferansı için önemli bir adım olacağını belirten PYD Eş Başkanı, Birleşmiş Milletler’in (BM) Kürtlerin Cenevre Konferansı’na katılımı için adım atması gerektiğinin de altını çizdi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol