Rıza Sarraf davası öncesi ABD basınında 'Erdoğan' haberleri!

ABD'de 27 Kasım'da görülecek Rıza Sarraf davasına ilişkin dikkat çekici yeni gelişmeler yaşanıyor. 

Rıza Sarraf davası öncesi ABD basınında 'Erdoğan' haberleri!

ABD'de 27 Kasım'da görülecek Rıza Sarraf davasına ilişkin dikkat çekici yeni gelişmeler yaşanıyor. 

03 Kasım 2017 Cuma 21:35
Rıza Sarraf davası öncesi ABD basınında 'Erdoğan' haberleri!

Gazete EmekABD'de 27 Kasım'da görülecek Rıza Sarraf davasına ilişkin dikkat çekici yeni gelişmeler yaşanıyor. 


Bloomberg News, Rıza Sarraf’ın 27 Kasım’daki duruşması öncesi davada Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili kanıtların ilk kez gündeme geldiğini duyurdu. Ajansın haberine göre “Rıza Sarraf geçmişte Erdoğan’dan yardım istemeye çalışmış olabilir”.


New York merkezli haber ajansı Bloomberg News, 27 Kasım’da New York’ta mahkeme önüne çıkacak İran asıllı Türkiye vatandaşı iş insanı Rıza Sarraf’ın geçmişte AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istemeye çalışmış olabileceğini iddia etti.

Ajansta Christian Berthelsen imzasıyla yayımlanan yazıda, ABD’de görülen Sarraf Davası’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili kanıtların ilk kez gündeme geldiği vurgulandı.

ABD’li savcıların Sarraf’la ilgili tape ve diğer kayıtları derlediğinin belirtildiği yazıda, savcıların hazırladığı son dosyada Erdoğan ailesinin Sarraf’ın faaliyetlerini ‘biliyor ya da destekliyor olabileceğine’ dönük kanıtlara en az üç kez değinildiği belirtildi.

Savcılığın hazırladığı dosyada 19 Eylül 2013’te kaydedilen bir konuşmanın tape’sine atıf yapıldığını yazan Berthelsen, Sarraf’ın, “Ya 2 milyar bile ihraç etsek önemli, anladın mı? Başbakan’ın nezdinde benim için önemli. Çünkü direkt yanına gideceğim” şeklindeki sözlerini hatırlattı.

Berthelsen, ABD’de süren Sarraf Davası’nda Erdoğan’la ilgili şüphelerin ilk kez bu kadar belirgin bir biçimde gündeme geldiğini vurguladığı yazısında, şunları söyledi:

Savcılar Zarrab davasının daha önceki belgelerinde de Zarrab’ın Erdoğan’la ve onun ailesinden kişilerle ilişkilerine değinmişlerdi. Ama bu son dosyalarda, en azından Zarrab’a göre Erdoğan’ın buradaki dalavereyi biliyor olabileceğine dair spesifik bulgular ilk kez yer alıyor.

ABD’deki davada gündeme gelen çoğu kanıtın Türk yargısında daha önce gündeme geldiğini de hatırlatan Berthelsen, “Ancak şu ana kadar ABD’deki davada gündeme gelmemişlerdi” dedi.

Belgelerde Erdoğan’a yönelik herhangi bir suçlama getirilmediği, Sarraf’ın Cumhurbaşkanı’nın adını başkalarını etkilemek için kullanmış olabileceği de kaydedildi.

Rıza Sarraf iki İran vatandaşıyla birlikte “ABD’yi dolandırmak”, “bankacılıkta sahtekârlık yapmak” ve “kara para aklamak” ile suçlanıyor.

Kaynak: Karınca

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol