Rusya, Beşar Esad ile görüştü

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya'dan bir grup yetkili, Şam'da Suriye rejimi lideri Beşar Esad ile görüşme gerçekleştirdi.

20 Ekim 2019 Pazar 07:38
Rusya, Beşar Esad ile görüştü

Gazete Emek- Görüşmede Rojava’daki tansiyonu düşürmeye ilişkin konuşulduğu belirtildi.

Açıklamada, "Görüşmede ülkenin kuzeydoğusundaki gerilimlerin ışığında Suriye'de 'mevcut durum' üzerinde duruldu. Bölgede tansiyonu düşürme ve bu alanlarda güvenliği sağlamak için önlemler alınması gerektiği vurgulandı" ifadelerine yer verildi.

Görüşmede, Rojava’da tansiyonun düşürülmesi gerektiği konusunun da konuşulduğu belirtildi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’ya göre Beşar Esad görüşmede, “Şimdi ve gelecekteki çalışmalar, operasyonların durmasını ve Türk, ABD ve diğer illegal güçlerin Suriye’den çekilmesini hedeflemeli” dedi.

Esad, uluslararası yasalara ve sözleşmelere göre Suriye’de bu grupları “işgal güçleri” olarak tanımlayarak, “Suriye halkı mevcut tüm yollarla onlara direnme hakkına sahiptir” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Yardımcısı Yuriy Uşakov, ABD ile Türkiye arasında gerçekleşen görüşme sonucunda alınan ateşkes kararına ilişkin sorulan soruyu yorum yapmak istemediğini söyledi.

Kaynak: K24

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol