Suriye'de ABD askerleri, Rus askerlerinin yolunu kesti

Haseke'nin kuzeydoğusunda olan Rümeylan beldesindeki petrol sahasında ABD ile Rusya'nın karşı karşıya geldi

19 Ocak 2020 Pazar 17:10
Suriye'de ABD askerleri, Rus askerlerinin yolunu kesti

Gazete Emek-  ABD askerleri, Rümeylan yakınlarındaki Cul Ağı beldesinde petrol sahasının bulunduğu bölgeye ilerleyen Rus askeri devriyesinin yolunu kesti.

ABD askerlerinin, Haseke'nin kuzeybatısındaki Amuda ilçesinden gelen Rus devriyesinden dönmesini istemesi üzerine taraflar arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

ABD'nin hava üssünün yer aldığı Rümeylan'a ulaşması engellenen Rus askerleri, daha sonra geldiği noktaya dönmek zorunda kaldı.

YPG de 3 gün önce Rümeylan petrol sahası yakınlarında askeri nokta inşa etmek amacıyla gönderilen Rus konvoyunun Kamışlı ilçesinde yolunu keserek, bölgeye ulaşmasını engellemişti. Bunun üzerine konvoy yolunu değiştirerek Malikiye ilçesinin Rümeylan yerine, Esad rejiminin kontrolündeki Kamışlı Havaalanı'na yönelmişti.

ABD, Türkiye'nin Kuzey Suriye'ye yönelik askeri harekatı'nın başlamasıyla birlikte, harekat bölgesindeki üslerini boşaltırken, bazı bölgelerde kalmaya devam etmişti.

ABD güçleri, halihazırda Suriye'de Haseke, Rakka ve Deyrizor illerinde YPG'nin olduğu bölgelerde toplam 11 üs ve askeri noktada varlık gösteriyor.

ABD ordusu, askeri üs ve noktalarına da sürekli takviye asker gönderiyor. ABD Başkanı Donald Trump da ülkenin doğusundaki petrol sahalarını güvence altına aldıklarını ve burada bir miktar ABD askerinin kalacağını ifade etmişti.

Kaynak: Artı gerçek

Son Güncelleme: 19.01.2020 17:18
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol