Suriye Rejimi'nden dikkat çeken Kasım Süleymani açıklaması

ABD'nin Kasım Süleymani’yi öldürmesinin ardından Suriye ve Rusya'dan tepki geldi

03 Ocak 2020 Cuma 10:45
Suriye Rejimi'nden dikkat çeken Kasım Süleymani açıklaması

Gazete Emek- Suriye’deki iç savaşın Şam yönetimi lehine dönmesinde kritik rol oynayan İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD tarafından suikastla öldürülmesine Beşar Esad yönetiminden de tepki geldi.

Suriye’deki iç savaşın Şam yönetimi lehine dönmesinde kritik rol oynayan İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD tarafından suikastla öldürülmesine Beşar Esad yönetiminden de tepki geldi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Süleymani’nin öldürülmesini kınadı. Açıklamada, “Suriye, İranlı general Kasım Süleymani’nin öldürülmesine yol açan hain Amerikan saldırganlığını kınamaktadır” denildi. Suriye Dışişleri açıklamasında, ABD’nin saldırısının bir suç olduğu belirtildi.


Rus Senatör Konstantin Kosaçev, Washington’ın İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü Komuntanı Kasım Süleymani’yi öldürmesinin ABD ile Irak’taki radikal Şii milisler arasında yeni çatışmalara neden olacağını ve bölgedeki durumun kötüleşmesine yol açacağını söyledi.

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nin Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Süleymani’nin öldürülmesi olayıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Gazetecilere konuşan Kosaçev, “Bu çok ağır bir haber, ABD’lilerle Irak’taki radikal Şii milisler arasında yeni çatışmaların habercisi. Bu, olayların gidişatına yönelik en kötü senaryo. Olanlar ABD’nin, Bağdat’taki büyükelçiliğine gerçekleştirilen son saldırıya karşı bir intikama çok benziyor” dedi.

Kosaçev’e göre, komutanın ölümüne yol açan ABD’nin füze saldırısı gerçekten bir intikamsa karşılığının gelmesi de çok uzun sürmeyecek.

Kosaçev, “Ancak yanılıyor olmaktan mutlu olurum, zira savaşı başlatmak kolay, ancak bitirmek çok zor” dedi.


İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesine ilişkin Çin'den ilk açıklama geldi. Çin Dışişleri'nden yapılan açıklamada 'itidal' çağrısında bulunuldu.


Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada güç kullanılmasına her zaman karşı olunduğu, gelişmelerin yakından takip edildiği belirtildi ve başta ABD olmak üzere iki tarafa da itidal çağrısında bulunuldu.

Kaynak: Duvar

Son Güncelleme: 03.01.2020 11:09
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol