Suriye’de Rusya uçağı düşürüldü

Rusya, İl-20 tipi askeri uçağın, Suriye'nin S-200 savunma sistemi tarafından 'İsrailli pilotların sorumsuzluğu' nedeniyle düşürüldüğünü duyurdu.

Suriye’de Rusya uçağı düşürüldü

Rusya, İl-20 tipi askeri uçağın, Suriye'nin S-200 savunma sistemi tarafından 'İsrailli pilotların sorumsuzluğu' nedeniyle düşürüldüğünü duyurdu.

18 Eylül 2018 Salı 11:17
Suriye’de Rusya uçağı düşürüldü

Gazete EmekRusya, İl-20 tipi askeri uçağın, Suriye'nin S-200 savunma sistemi tarafından 'İsrailli pilotların sorumsuzluğu' nedeniyle düşürüldüğünü duyurdu.

 Rusya Savunma Bakanlığı, içindeki 15 askerle Akdeniz üzerinde radardan kaybolduğu duyurulan İl-20 tipi Rus askeri uçağının Suriye ordusunun S-200 savunma sisteminden fırlatılan bir füzeyle vurulduğu açıkladı. Açıklamada İsrailli pilotların uçağı Suriye hava savunma sisteminin bulunduğu bölgeye sürükleyip kalkan olarak kullandığı söylendi.

Sputnik'te yer alan habere göre Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, dün Suriye’de kaybolan İl-20 uçağıyla ilgili açıklamalar yaptı. "İl-20 uçağımız S-200 sistemi tarafından vuruldu" ifadesini kullanan Konaşenkov, uçağın İsrailli pilotların sorumsuzluğu yüzünden düştüğünü söyledi.

'RUSYA-İSRAİL İLİŞKİLERİNİN RUHUNA AYKIRI'

Konaşenkov "İsrail tarafından yapılan bu provokasyonu düşmanca olarak nitelendiriyoruz. İsrail askerlerinin sorumsuz davranışı yüzünden 15 Rus askeri öldü. Bu kesinlikle Rusya-İsrail ilişkilerinin ruhuna aykırı" dedi.

Konaşenkov, pilotların uçağı Suriye ordusunun füze savunma sistemlerinin bulunduğu bölgeye, ateş hattına sürüklediğini, uçağı kalkan olarak kullandığını söyledi.

'CEVAP VERME HAKKIMIZI SAKLI TUTUYORUZ'

Konaşenkov "İsrail hava kontrol sistemleri ve F-16 pilotları Rus uçağını görememiş olamaz, zira uçak 5 kilometre irtifadan sonra inişe geçmişti. Kasıtlı olarak bu provokasyonu yaptılar" dedi. Konaşenkov, olanları değerlendirdiklerini ve İsrail’in bu eylemine gerektiği gibi karşılık verme hakkını ellerinde bulundurduklarını vurguladı. 


Kaynak: Evrensel

Anahtar Kelimeler:
RusyaSuriye
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol