Trump ve Brunson Beyaz Saray'da bir araya geldi

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’den dün ayrılan Rahip Andrew Brunson ile Beyaz Saray’da bir araya geldi.

Trump ve Brunson Beyaz Saray'da bir araya geldi

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’den dün ayrılan Rahip Andrew Brunson ile Beyaz Saray’da bir araya geldi.

13 Ekim 2018 Cumartesi 22:20
Trump ve Brunson Beyaz Saray'da bir araya geldi

Gazete Emek- ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’den dün ayrılan Rahip Andrew Brunson ile Beyaz Saray’da bir araya geldi.

ABD Başkanı Donald Trump, Brunson'ı Oval Ofis'te ağırladı. İkili görüşmede soruları yanıtlayan Trump’ın açıklamaları özetle şöyle:

“Sizinle gurur duyuyoruz çok teşekkürler. Hepimiz için çok özelsiniz. Tüm bu insanlar hepsi sizin için mücadele etti savaştı. Uzun zamandır müzakere ettik, kesinlikle fidye ödemeyeceğimizi söyledik. Serbest bırakılmazsa çok kötü şeyler olacak dedik.

Erdoğan'a teşekkür etmek istiyorum. Kendisiyle çok iyi ilişkimiz var. Bu olayın daha önce çözülmemiş olmasına çok şaşırdım. Obama yönetimi bu olayı çözemedi.

Bu ülkeyi bir bütün hale getirdiniz. Neler yaşadığınızı biliyorum. Türkiye için de kolay bir durum değildi. Birçok şey yaşanıyor. Erdoğan'a bunu mümkün kıldığı için teşekkür ediyorum. Onun için de kolay değildi.

Eve dönmüş olmanız büyük bir şeref. Bir daha Türkiye'ye gider misiniz diye sormak istemiyorum. Türkiye ile sıkıntılı ilişki vardı, eskiye döneceğiz

(Brunson'un serbest bırakılmasının zamanlamasına dair soru üzerine) Ekonomi karmaşık bir durum, bu tamamen rastlantısal olaylar. Dünyanın bazı bölgelerinde yaşananları biliyorsunuz. bunun tamamen rastlantı olduğunu düşünüyorum.”

Ekim 2016’da Türkiye’de tutuklanan Brunson, Temmuz 2018’de ev hapsine çıkarılmıştı. Brunson’un tutukluluğu ABD ile Türkiye arasındaki gerilimi arttırmış, gerilim döviz kuruna sert bir şekilde yansımıştı. ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulamasına gerekçe gösterdiği Brunson dün İzmir’de dördüncü kez hâkim karşısına çıkmıştı. Daha önce hakkında ifade veren gizli tanıklar ifadelerini değiştirmiş savcı ise ev hapsi ve yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasını talep etmişti. Dün akşam serbest bırakılan Brunson özel uçakla ABD’ye dönmüştü.

ABD Başkanı Donald Trump ise Brunson’ın tahliye olmasından dakikalar sonra attığı tweetlerde “Sıkı çalıştık. Rahip Brunson eve dönüyor” demişti.

Brunson ve Trump bugün Beyaz Saray’da bir araya geldi.

Kaynak: BasNews

Son Güncelleme: 13.10.2018 23:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol