'Türk devletinin saldırıları IŞİD'le mücadeleyi engelliyor'

 Demokratik Suriye Meclisi, TSK'nin Kuzey Suriye’ye yönelik bombardımanına dair açıklama yaptı.

30 Ekim 2018 Salı 13:25
'Türk devletinin saldırıları IŞİD'le mücadeleyi engelliyor'

Gazete EmekDemokratik Suriye Meclisi, TSK'nin Kuzey Suriye’ye yönelik bombardımanına dair açıklama yaptı.

TSK'nin Kuzey Suriye’ye yönelik bombardımanına ilişkin yazılı bir açıklama yapan Demokratik Suriye Meclisi (MSD), saldırıların IŞİD ile mücadeleyi engellediğini belirtti.

TSK'nin, 27 Ekim 2018 günü Kobani’nin batısındaki iki köye hiçbir gerekçe ve sebep olmamasına rağmen saldırdığını dile getiren MSD şunları kaydetti: “Türk devleti, İdlib konusunda baskıya maruz kaldığı bir dönemde Kuzey Suriye’nin güvenli bölgelerine saldırmaktadır.  Türkiye bu saldırıları ile IŞİD çetelerine olan desteğini bir kez daha ortaya koymuştur.

"TÜRKİYE 7 YIL BOYUNCA IŞİD VE EL-NUSRA'YA SINIRSIZ DESTEK SUNDU"

Türkiye’nin Suriye’de karışıklık çıkarmak ve krizi derinleştirme politikaları halkları derin acılar ile karşı karşıya bırakmaktadır. Türkiye krizin sürdüğü 7 yıl boyunca rejim güçleri ile savaştan kaçınmış ve IŞİD ile El-Nusra gibi cihadist çete gruplarına sınırsız destek sunmuştur. Türk devleti menfaatlerine ulaşma ve Kuzey Suriye’de hayat bulan demokratik projeyi yok etmek amacıyla sınırlarını bu çete gruplarına sonuna kadar açmıştır.

Suriye krizinin sürdüğü 7 yıl boyunca Suriye halklarının hassasiyetlerine her daim saygı gösterdiğimiz gibi değişim umutlarının hayat bulması için de mücadele ettik. Uluslararası ve bölgelerin oyun ve planlarına kanmadık ve komşu ülkelere hiçbir yönelimde bulunmadık. Afrîn’e yönelik işgal saldırılarında dahi direniş ve bölgenin savunulmasını esas aldık.

İşgalci Türk devletinin Kuzey Suriye’ye yönelik saldırılarını kınıyor ve Birleşmiş Milletler ile Uluslararası IŞİD Karşıtı Koalisyona Türk devletinin saldırıları karşısında sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yapıyoruz. Türk devletinin saldırıları IŞİD ile mücadeleyi engellediği gibi çetelerin bir kez daha Suriye’ye yayılmasının önünü açmaktadır. Suriye rejimini de Türk devletinin saldırıları karşısında sessiz kalmama ve uluslararası kanunlar çerçevesinde tedbir alma çağrısı yapıyoruz."

Kaynak: Artı Gerçek

Son Güncelleme: 30.10.2018 13:31
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol