Türkiye'nin 'Afrin harekatına' Fransa'dan sert tepki!

TSK''nın Afrin'e yönelik yeniden hava harekatına başladığını duyurmasının ardından Fransa'dan ilk tepki geldi. 

Türkiye'nin 'Afrin harekatına' Fransa'dan sert tepki!

TSK''nın Afrin'e yönelik yeniden hava harekatına başladığını duyurmasının ardından Fransa'dan ilk tepki geldi. 

09 Şubat 2018 Cuma 10:58
Türkiye'nin 'Afrin harekatına' Fransa'dan sert tepki!

Gazete Emek- TSK''nın Afrin'e yönelik yeniden hava harekatına başladığını duyurmasının ardından Fransa'dan ilk tepki geldi. 

20 Ocak’ta ÖSO ile birlikte Afrin’e operasyon düzenleyen Türkiye, Suriye hava sahasının kapatılması üzerine hava harekâtını durdurmuştu. Ancak bu gece TSK yeniden hava harekâtına başladığını duyurdu. Devlet ajansı, Burseya Dağı'nın güneybatısındaki Bafilun Dağı civarına harekat düzenlediğini duyurdu.

Türkiye'nin hava saldırılarına ilk tepki Fransa'dan geldi. 

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik bombardımanlarını durdurması gerektiğini belirtti.

 
Jean-Yves Le Drian ayrıca Suriye’ye insani yardımların ulaşması için koridor açılması gerektiğine de vurgu yaptı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, dün de benzer bir açıklama ile Türkiye'yi sert bir şekilde eleştirmişti. 

Drian, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki Afrin'e başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'yla "uluslararası hukuku ihlâl ettiğini" söyledi.

Fransa'nın BFM televizyonuna konuşan Jean-Yves Le Drian, Türkiye hükümetine bölgedeki "savaşa savaş eklememesi" uyarısında bulundu.

Le Drian'ın açıklaması, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Ankara'ya yaptığı "Afrin'e harekat Suriye'nin kuzeyinde bir işgale dönüşmemeli" uyarısından bir hafta sonra geldi.

"Kendi ülkenin sınır güvenliğini korumak demek sivilleri öldürmek demek değil ve bu, kınanmalı" diyen Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye, Şam rejimi, İran ve Doğu Guta ile İdlib'e saldıranlar, uluslararası hukuku ihlâl ediyor."

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Afrin harekatına ilişkin Ankara'ya itidalli davranılması çağrısında bulunmuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un "Eğer bu operasyon terörislere karşı mücadeleden çıkıp bir işgal operasyonuna dönüşürse bizim için büyük bir sorun haline gelir" şeklindeki ifadeleri, Ankara'dan tepki görmüştü.

Macron'un "Operasyonlar terörle mücadele ile sınırlı kalmalı" sözlerine tepki gösteren Başbakan Binali Yıldırım, Fransa Cumhurbaşkanı'nın "işgal" yorumunun "sakat" olduğunu söylemişti.

Yıldırım, "Türkiye'nin katiyen bir işgal mantığı içinde hareket etmediğini bütün dünya biliyor, bilmelidir" diye de eklemişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un "Operasyonlar terörle mücadele ile sınırlı kalmalı" sözleri tepki görmüştü.

Fransa, IŞİD ile mücadele kapsamında YPG'ye silah yardımı yapan ülkeler arasındaydı.

Zeytin Dalı Harekâtı'nın 20 Ocak'ta başlatılması sonrası, Fransa'nın Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu'yla görüşmüş ve Ankara'ya itidalli davranılması çağrısında bulunmuştu.

Drian, "Suriye'nin birden fazla bölgesinde insani kriz kötüleşirken Türk yetkilileri temkinli davranmaya çağırıyoruz" demişti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol