Türkiye ve Irak'tan Bağımsızlık Referandumu'na Sert Tepki

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de bağımsızlık referandumu düzenleme kararına Türkiye ve Irak tepki gösterdi.

Türkiye ve Irak'tan Bağımsızlık Referandumu'na Sert Tepki

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de bağımsızlık referandumu düzenleme kararına Türkiye ve Irak tepki gösterdi.

09 Haziran 2017 Cuma 13:27
Türkiye ve Irak'tan Bağımsızlık Referandumu'na Sert Tepki

Gazete Emek-Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de bağımsızlık referandumu düzenleme kararına Türkiye ve Irak tepki gösterdi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada bu referandum için "Vahim bir hata" denilirken Irak Hükümeti ise "IKBY'nin tek taraflı bağımsızlık referandumu adımını reddediyoruz" açıklamasını yaptı. 


 
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada IKBY'nin bir süredir planlamakta olduğu bağımsızlık referandumu hakkındaki Türkiye'nin görüş ve endişelerini, Irak Hükümeti ve IKBY ile paylaştığı ifade edilirken "Bu çerçevede, bağımsızlık konusundaki referandumun IKBY başta olmak üzere Irak'ın çıkarına olmayacağını, bölgede kritik gelişmelerin meydana geldiği mevcut dönemde sözkonusu tasarrufun istikrarsızlığı artıracak olumsuz sonuçlar doğuracağını vurgulamıştık" dendi.


Türkiye'nin, aynı anlayışla, Kerkük Valisi'nin başlattığı girişimle Kerkük Vilayet Meclisi'nin Kerkük'te resmi dairelerde IKBY bayrağı asılması yönündeki kararın da bir 'oldubitti yaratma' amacını taşıdığını düşündüğünü ve bu karara karşı olduğunu kayda geçirdiği anımsatılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"IKBY liderliğinin bu yöndeki tavsiye ve uyarılarımız hilafına, 25 Eylül 2017 tarihinde bağımsızlık konusunda referandum düzenleyeceği yönünde açıkladığı kararını da yukarıda belirtilen çerçevede değerlendiriyor ve bunun vahim bir hata teşkil edeceğini düşünüyoruz. Irak'ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin muhafaza edilmesi Türkiye'nin Irak politikasının temel ilkelerinden biridir. Bu ilke bölgede kalıcı istikrar, barış, güvenlik ve refahın önkoşulları arasındadır."

Açıklama şöyle devam etti: "DEAŞ'la mücadelede önemli mesafe kaydeden ve bu mücadelede yakında başarıya ulaşacağı görülen Irak'ın önündeki en önemli mesele DEAŞ'ın neden olduğu derin insani, siyasi, ekonomik ve sosyal tahribatı gidermek ve her anlamda ülkeyi yeniden inşa ederek, kalıcı istikrarı tesis etmektir. Bunun yolu DEAŞ ile mücadele sırasında ortaya konulan dayanışma anlayışının DEAŞ sonrası dönemde de sürdürülmesi ve ülkenin geleceğini ilgilendiren tüm konuların uluslararası ve anayasal meşruiyet içinde ele alınmasıdır. Ayrıca, Irak halkının içinde bulunduğu bu olağandışı koşullarda, üstelik statüsü tartışmalı bölgeleri de içerecek şekilde yapılacak bir referandumun halkın iradesini yansıtmaktan uzak kalacağı açıktır."


Irak Hükümeti'nden Açıklama

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin 25 Eylül'de bağımsızlık referandumu yapacağını açıklaması sonrası Irak Hükümet Sözcüsü, "IKBY'nin tek taraflı bağımsızlık referandumu adımını reddediyoruz" dedi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin bağımsızlık referandumu açıklaması sonrası Irak Merkezi Hükümeti'nden tepki geldi.

Irak Hükümet Sözcüsü, "IKBY'nin tek taraflı bağımsızlık referandumu adımını reddediyoruz" dedi.

Son Güncelleme: 09.06.2017 13:33
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol