"54 yıldır bu bu sektörün içindeyim bu kadar büyük bir kriz görmedim"

Kiğılı’nın sahibi Abdullah Kiğılı Capital Dergisi’ne verdiği röportajda ekonomik krize ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

30 Ocak 2020 Perşembe 12:09
"54 yıldır bu bu sektörün içindeyim bu kadar büyük bir kriz görmedim"

Gazete Emek- Kiğılı’nın sahibi Abdullah Kiğılı Capital Dergisi’ne verdiği röportajda ekonomik krize ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Kiğılı tablonun daha da kötüye gideceğini belirtti. 

Özellikle lüks mallara dönük talebin giderek azaldığını belirten iş insanı Kiğılı,  “ Nasıl dünyada lüks markaların satışları ekonomik sebeplerle geri gidiyorsa, Türkiye’nin de lüks markaları kaldıracak hiç gücü yok. Gelenlerin de bir kısmı yakın bir gelecekte gidecek. Yabancı lüks markaların yarısı Türkiye’den çıkar. Bu pahalılıkla, bu fiyatlarla, dolar ve Euro’nun mevcut sistemiyle alışveriş yapmanın imkanı yok” dedi.  

Parekende sektörünün en çok rağbet gördüğü AVM'lerin de giderek azalacağına dikkat çeken Kiğılı, “Kiralar TL’ye döndü, tabii ki bunun da bir sıkıntısı var. Bu borçlar nasıl ödenecek? Birçoğu ödenemeyecek. Sıkıntılar başladı. İşin tuhafı kimse burnundan kıl da aldırmıyor. Kimse elini atıp, kiraları da indirmiyor. Bugün 500 AVM’nin 50 tanesini bir kenara ayırıyorum 450 tanesi sorun içinde.Sıkıntılı 450 AVM’nin başını öne eğip hesabını kitabını iyi yapması gerekiyor. Çünkü bugün öyle bir sıkıntının içine girmiş durumdayız ki... Ayakkabı piyasası darmaduman oldu. Kaç tane ayakkabı markası kapandı. AVM’lerde ayakkabı marka sayısı iyice azaldı. Aynı durum şimdi erkek giyimine sıçradı.

"YAŞANAN EN BÜYÜK KRİZ"

Kiğılı geçmiş krizlerle bugünü de kıyasladı ve içinden geçilen sürecin yaşanan en büyük kriz olduğunu vurguladı. Kiğılı açıklamasının devamında şunları söyledi: “Sektörde 54’üncü yılımı yaşıyorum. Benimle beraber sektörde 3 kişiyiz. Birincisi Osman Boyner, ikincisi Mavi’nin kurucusu Sait Akarlılar, üçüncüsü de benim. Sektörde bizden daha yaşlı kimse yok. Bu zamana kadar görüp görebileceğimiz bana göre en büyük krizi yaşıyoruz. Bundan daha büyük kriz görmedik”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol