Dolar yükselişe geçti

Merkez Bankası'nın dün faizi 50 baz puan indirmesinin ardından gece 6,10 seviyesinin üzerini gören dolar, tekrar 6,08 seviyesine gelerek yatay seyir izlemeye başladı.

20 Şubat 2020 Perşembe 09:53
Dolar yükselişe geçti

Gazete Emek- Piyasaların merakla beklediği faiz kararının finansal piyasalara etkileri yakından izleniyor. Merkez Bankası'nın dün faizi 50 baz puan indirdiği kararın açıklanmasının ardından 6,05'ten yükselişe geçen dolar/TL kuru, dakikalar içerisinde 6,08 seviyelerine kadar ulaşmıştı. Bu yükseliş gece yarısı da devam etti ve 6,10 seviyesinin üzerini gördü.

6,1018'e kadar yükselen dolar/TL, bu sabahki işlemlerde yeniden 6,08 seviyesine gelerek yatay seyir izlemeye başladı. Euro/TL 6,57 seviyesinden işlem görüyor. 

Merkez Bankası'nın dün politika faizini 50 baz puan daha indirmesiyle birlikte banka son yedi ayda 1325 baz puan faiz indirmiş oldu.

Kararın ardından değerlendirmede bulunan JP Morgan ve Commerzbank, TCMB’nin faiz indirimine devam etmesini beklediklerini kaydetti.

Merkez Bankası’nın yılın ikinci Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizinde 50 baz puan indirim bekleniyordu. Reuters anketlerde beklenti bankanın faiz indirimlerine azalan bir hızda devam etmesi yönünde.

Genele yayılan bu beklentide Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın faizlerin 2020’de tek haneye ineceği söylemi de etkili. Erdoğan bugünkü açıklamalarında da, “Enflasyon ve faizleri düşürme konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz” dedi.


Reuters anketinde yıl sonu politika faizi beklentisi yüzde 10 seviyesinde bulunuyor. Son dönemde 2020 sonu beklentileri genel olarak tek haneye doğru revize ediliyor.

Bankacılar önümüzdeki dönemde kur ve enflasyonun seyrine bağlı olarak indirimlerin 25 baz puan gibi sınırlı adımlarla devam edebileceği öngörüyorlar. Bazı ekonomistler ise faiz indiriminin mevcut koşullarda sürdürülmemesi gerektiğini savunuyor.

FED'İN MEVCUT POLİTİKASI DEVAM EDECEK

Öte yandan, küresel piyasaların yakından izlediği Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 28-29 Ocak'ta düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanakları yayımladı. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) son toplantısına ait tutanaklarda, faiz oranlarında değişikliğe gidilmeyeceğinin sinyalini verildi.

COVID-19 ENDİŞESİYLE ALTIN FİYATLARI 1610 DOLARA ÇIKTI

Piyasalarda Covid-19 adı verilen koronavirüs salgınına dair endişelerde sürüyor. Çin dışında, İran ve Japonya'da virüse bağlı ölümlerin gelmesi virüsün dünya geneli yayılabilme ihtimaline karşın piyasalarda fiyatları baskılayan en önemli unsur olarak ön plana çıkıyor. Bu baskının bir neticesi olarak altın ve diğer emtiaların fiyatları da yükseliyor. Spot altının ons fiyatı bir hafta içerisinde 1550 dolardan 1610 seviyelerine kadar ulaştı.

Yine benzer şekilde petrol fiyatlarında da yukarı yönlü bir trend hakim. Brent petrolün varil fiyatları 60 dolar sınırında bulunuyor. Spot altının ons fiyatı 1610 dolar; petrolün varil fiyatı ise 59,70 dolar civarında işlem görüyor. 


Kaynak: Artı Gerçek

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol