Döviz haftaya nasıl başladı?

 Dolar haftanın ilk gününe 5.63 seviyesinden başlarken, euro ise 6.33 dolayında seyrediyor.

Döviz haftaya nasıl başladı?

 Dolar haftanın ilk gününe 5.63 seviyesinden başlarken, euro ise 6.33 dolayında seyrediyor.

25 Mart 2019 Pazartesi 09:29
Döviz haftaya nasıl başladı?

Gazete EmekDolar haftanın ilk gününe 5.63 seviyesinden başlarken, euro ise 6.33 dolayında seyrediyor.

Geçtiğimiz hafta  ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yıl sonuna kadar faiz artışı öngörmemesini açıklaması sonrasında 5.40'lara kadar düşen Dolar/TL cuma gününe 5.4650 seviyesinden başlamış gün içinde 5.63 TL'ye kadar yükselmişti.

Cuma akşamı yurtdışındaki işlemlerle 5.8449 TL'ye çıkan dolar/TL daha sonra 5.76'ya inmişti. TL'nin bir günlük değer kaybı ortalama yüzde 5'leri geçmişti.

ABD'nin Golan Tepeleri'ni İsrail toprağı olarak tanıması ABD - Türkiye ilişkilerinde gerginliğe yol açarken, Almanya ve Fransa İmalat PMI'larının Satın Alma Yöneticileri Endeksi beklentinin çok altında gelmesi ve Euro/dolar paritesindeki gerileme de kurdaki yükselişi tetiklemişti.

Cuma günü yaşanan hareketlilik sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) finansal piyasalarda yaşanan gelişmeleri dikkate alarak 1 hafta vadeli repo ihalelerine ara verdiğini açıkladı. Bu da örtülü faiz artışı olarak değerlendirildi ve kurdaki hareketliliği bir parça yavaşlattı. Ancak kur uluslararası piyasalarda yükselmeye devam etti ve 5.84'ü test etti.

Kaynak: K24

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol