Ekonomi Bakanı Zeybekçi'den ilginç açıklama: Ekonomimiz coştu!

Türkiye'de ekonominin bu kadar kötüye gittiği işsizliğin tavan yaptığı bir dönemde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'den ilginç bir açıklama geldi. 

Ekonomi Bakanı Zeybekçi'den ilginç açıklama: Ekonomimiz coştu!

Türkiye'de ekonominin bu kadar kötüye gittiği işsizliğin tavan yaptığı bir dönemde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'den ilginç bir açıklama geldi. 

27 Ekim 2017 Cuma 12:51
Ekonomi Bakanı Zeybekçi'den ilginç açıklama: Ekonomimiz coştu!

Gazete Emek- Türkiye'de ekonominin bu kadar kötüye gittiği işsizliğin tavan yaptığı bir dönemde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'den ilginç bir açıklama geldi. 


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci son ekonomik gelişmeleri değerlendirirken “Coşmuş olan bir ekonomimiz var. Hakikaten çok güzel sonuçlar aldığımız bir ekonomimiz var” dedi.

Son istatistiklere göre yüzde 10.7’de seyreden işsizlik oranı ve yüzde 11.20’ye çıkan enflasyon rakamına 3.80 liranın üzerine yükselen dolar da eklenince, ekonomi en çok konuşulan konulardan biri olmaya başladı.


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin açıklamalarından satır başları şöyle:

* Yüzde 6’nın çok daha üzerinde bir büyümeye gideceğiz. Türkiye tarihi zirve ile ihracatı kapatacak. 

* Turizmde de öyle. Bu gelişmelerin Türkiye’ye çok olumlu etkisi olacaktır.

* Gerek kurla gerekse faizle ilgili girişim yapanların, bir rant temin etmeleri bir rant almaları, bunda başarılı olamayacaklar.

* Kuru sadece spekülatif haberlere dayandırmak da yanlış olur. İşin diğer yarısı da var. Dünyada da bir hareketlilik var. Dün Polonya’nın parası TL’den daha fazla para kaybetti.

* Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) hamlesi, ABD Merkez Bankası (Fed) seçimi… Bahane ararsanız çok var ama şu bir gerçek, aşırı değerli dolar ABD ekonomisi için iyi değildir… Aşırı değerli dolar ABD ekonomisi için de sürdürülebilir değildir.  Onun için biz kendimize inanıyoruz, ülkemize güveniyoruz, ülkemizin bununla ilgili hiçbir endişesi yoktur.

* Coşmuş olan bir ekonomimiz var. Hakikaten çok güzel sonuçlar aldığımız bir ekonomimiz var.

‘Rafların ve kasanın arasında sıfır problem var’

* Bir işletmenin dönen varlıkları, raflarında olan varlıkları, ham malları var. Bunları topladığında ortaya bir sonuç çıkıyor. Türkiye’deki rafların ve kasanın arasında sıfır problem var.

* Özellikle enflasyonla ilgili çalışmalarımızı devam ediyoruz. Gereğini yapacağız.

* Piyasada ‘Parayı çekelim, talebi daraltalım’ gibi şeyler de söylendi. Bu Türkiye’ye zarar veren şeylerden bir tanesidir.

* Kur esnekliğine bu süreçte müdahaleye karşıyız. Dokunmamak lazım, müdahale etmemek lazım. Spekülatif hareketlere karşı yapılacak en güzel şey budur.

Son sekiz yılın en yüksek eylül enflasyonu: 11,2

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol