"4 siyasi tutuklu yüksek ateşle hastaneye kaldırıldı"

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, bugün yaptığı açıklamada cezaevlerinde koronavirüs salgınına yakalanan hiçkimsenin olmadığını açıkladı. Ancak cezaevinden gelen haberle aileler kaygıya kapıldı. 

20 Mart 2020 Cuma 22:32
"4 siyasi tutuklu yüksek ateşle hastaneye kaldırıldı"

Gazete Emek- Şakran 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde olan Eser Mor Sümbül ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde 4 siyasi tutuklunun yüksek ateş nedeniyle hastaneye kaldırıldığını iletti.

İzmir’in Aliağa Şakran 1 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan siyasi tutuklu Eser Mor Sümbül annesi Ayten Mor Sümbül ile yaptığı telefon görüşmesinde cezaevinde bulunan 4 siyasi tutuklunun yüksek ateş nedeniyle hastaneye kaldırıldığını söyledi.

'KAYGILIYIZ'

Sümbül, yaptığı telefon görüşmesinde şunları söyledi: “Bizler koronavirüsü olabileceğinden kaygı duyuyoruz. Salgın çıktığından beri temiz çarşaf ve yastık kılıfları almak istiyoruz ama bize hep kirli malzemeler veriliyor. Zaten pahalı olan hijyen malzemelerinin fiyatları da arttı. Cezaevi yönetimi bize ‘Paranız yoksa bir şey alamazsınız’ diyorlar. Ne koğuşlarda ne de diğer alanlarda hiçbir dezenfektan işlemi yapılmadı. Sonuç olarak arkadaşlarımız hastalandı. Kaygılıyız.”

Anne Sümbül bu iddialar üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi’ne giderek duruma ilişkin başvuruda bulundu. Anne Sümbül, telefonda görüşme süresinin kısa olduğu olması nedeniyle hastaneye kaldırılanların isimlerini öğrenemediklerini belirtti.

İHD İzmir Şubesi yöneticilerinden Ahmet Çiçek ise, konuyu ilişkin cezaevi yönetimini arayıp sorduklarını belirterek, kendilerine “Böyle bir durum olmadı” denildiğini aktardı.

Kaynak: M.A

Son Güncelleme: 20.03.2020 22:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol