ABD'nin Kürtler'e saldırmama şartına Türkiye'den cevap

Üst düzey bir Amerikan heyetinin Suriye’den çekilmeyi görüşmek üzerine Türkiye’ye gelmesinin hemen öncesinde, Ankara-Washington hattında yeni bir gerilim patlak verdi.

06 Ocak 2019 Pazar 17:03
ABD'nin Kürtler'e saldırmama şartına Türkiye'den cevap

Gazete Emek-Üst düzey bir Amerikan heyetinin Suriye’den çekilmeyi görüşmek üzerine Türkiye’ye gelmesinin hemen öncesinde, Ankara-Washington hattında yeni bir gerilim patlak verdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın ankara ziyareti öncesindeki açıklamalarına tepki gösterdi.

“Türkiye’nin Kürtleri hedef aldığı iddiası akıl dışıdır” diyen Kalın, “Türkiye’nin hedefi DEAŞ ve PKK/PYD/YPG terör örgütleridir” ifadelerini kullandı. Kalın, “Bir terör örgütünün Kürtleri temsil ettiğini ileri sürmek, her şeyden önce Kürt kardeşlerimize saygısızlıktır” dedi.

BOLTON NE DEDİ?

John Bolton, yarınki Ankara ziyareti öncesinde İsrail’de yaptığı açıklamada ülkesinin Suriye’den çekilmesini ‘Türkiye’nin Kürtleri koruma güvencesi verme’ şartına bağlamıştı. Bolton, “Türkiye’nin, kendileriyle tam koordinasyon içinde olmadan Suriye’de askeri müdahalede bulunmasını istemediklerini” söylemiş ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan ‘Amerikan güçleri çekildikten sonra Suriyeli Kürtlerin korunacağına’ dair garanti istediğini açıklamıştı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol