AFAD daire başkanı talimat verdi, enkazdan çıkarılan yaralı Erdoğan’ın yanına getirildi

Elazığ depremi sonrası Erdoğan, Mustafa Paşa Mahallesi'nde arama-kurtarma çalışmalarının sürdüğü enkaz bölgesine geldi. AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Abdulkadir Tezcan enkaz başındaki ekiplere eliyle “Gönderin” talimatı vermesi üzerine,enkazdan çıkarılan yaralı, sedye üzerinde Erdoğan’ın yanına getiridi

26 Ocak 2020 Pazar 21:58
AFAD daire başkanı talimat verdi, enkazdan çıkarılan yaralı Erdoğan’ın yanına getirildi

Gazete EmekElazığ depremi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mustafa Paşa Mahallesi'nde arama-kurtarma çalışmalarının sürdüğü bir enkaza geldiği sırada AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Abdulkadir Tezcan enkaz başındaki ekiplere eliyle “Gönderin” işareti verildiği iddia edildi. Enkazdan çıkarılan yaralı, sedye üzerinde Erdoğan’ın yanına getirildi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem sonrası Elazığ merkezde incelemelerde bulunduğu sırada enkaz altından bir yurttaş yaralı olarak çıkarıldı. TRT Haber bu anı, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, arama kurtarma çalışmalarını yerinde takip ederken bir depremzede daha enkaz altından kurtarıldı” diye sundu. Benzer bir paylaşım, AKP’nin resmi Facebook hesabından da yapıldı.

Sendika.Org muhabiri Murat Bay’ın tanık olduğu ve fotoğraflarla görüntülediği olay, depremin en fazla etkilediği merkeze bağlı Mustafa Paşa Mahallesi’nde yaşandı.

Bay, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) bir yetkilinin, arama-kurtarma ekiplerine “Gönderin” işareti verdiği, ardından aynı kişinin Erdoğan’a bir şeyler söylediği ve akabinde yaralının sedye üzerinde Erdoğan’ın beklediği yere getirildiği anları fotoğrafladı.

“ÇIKARABİLİYORSANIZ HEMEN ÇIKARIN”

Erdoğan ve beraberindeki heyetin alana geldiğinde ilk olarak kayıp yakınlarıyla konuştuğunu aktaran Bay, sözlerinin devamında şunları kaydetti:

“AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu’nun, Erdoğan’a çalışmalarla ilgili bilgilendirmede bulunduğunu gördüm. Alanda çöken iki bina var. Binalardan birinde 5 kişi enkaz altındaydı ve kurtarma çalışmaları sürüyordu. Ben de son birkaç saattir bu binadaki çalışmaları takip ediyordum. Sedye gönderilmişti ancak henüz enkaz altından çıkarılan olmamıştı. Bir süre sonra üzerinde AFAD ceketi olan ve AFAD yazılı bere takan yetkili olduğunu düşündüğüm bir kişi enkaz üzerindekilere eliyle ‘Ne durumda’ şeklinde bir işaret yaptı ve sonrasında ‘Çıkarabiliyorsanız hemen çıkarın, gönderin’ minvalinde bir şeyler söyledi. Aynı kişi daha sonra Erdoğan’ın yanına giderek ona bir şeyler söyledi. Kısa süre sonra enkazdan çıkarılan bir yaralı sedye üzerinde Erdoğan’ın bulunduğu yere getirildi ve ardından ambulansla hastaneye götürüldü.”

Kaynak: Birgün

Son Güncelleme: 26.01.2020 22:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol