Akademisyen Gülsün Güvenli'ye ‘şehit ailesini ziyaret' cezası

'Barış imzacısı’ akademisyen Gülsün Güvenli 1 yıl 3 ay hapis cezası çarptırıldı. Cezayı erteleyen mahkeme ayrıca Güvenli’ye ‘şehit ailesini ziyaret etme cezası’ verdi.

Akademisyen Gülsün Güvenli'ye ‘şehit ailesini ziyaret' cezası

'Barış imzacısı’ akademisyen Gülsün Güvenli 1 yıl 3 ay hapis cezası çarptırıldı. Cezayı erteleyen mahkeme ayrıca Güvenli’ye ‘şehit ailesini ziyaret etme cezası’ verdi.

13 Şubat 2019 Çarşamba 11:15
Akademisyen Gülsün Güvenli'ye  ‘şehit ailesini ziyaret' cezası

Gazete Emek- 'Barış imzacısı’ akademisyen Gülsün Güvenli 1 yıl 3 ay hapis cezası çarptırıldı. Cezayı erteleyen mahkeme ayrıca Güvenli’ye ‘şehit ailesini ziyaret etme cezası’ verdi.

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza attığı için “örgüt propagandası” yapmakla suçlanan akademisyen Dr. Gülsün Güvenli’nin karar duruşması dün (12 Şubat) 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Esas hakkında son savunmasını yapan Güvenli suçlu olmadığını ve Anayasal hakkı olan ifade özgürlüğünü kullandığını söyledi.

Hakimin “Pişman mısın?” sorusu üzerine Güvenli, “Pişman olmak için suç kastının olması gerekir. Ortada bir suç yok” diye yanıt verdi.

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti Güvenli’ye 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, hükmün açıklamasını geri bırakılmasına karar verdi.

bianet’in haberine göre ayrıca mahkeme, Güvenli’nin bir ‘şehit ailesini ziyaret etmesi’ hükmünü de getirdi.

Kararda, “5 Ağustos 2015 tarihinde Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde silahlı saldırı sonucu PKK tarafından şehit edilen komiser Ahmet Çamur’un eşi Gökçen Çamur ve ailesine başsağlığı ve taziye ziyaretinde bulunmakla yükümlü tutulmasına, kararın infazının takibinin Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğünce yerine getirilmesine karar verildi” denildi.

Kararın açıklanmasının ardından Güvenli, “Onur duyarım. Ben bütün ölümlere karşıyım. Bildiriyi de bu amaçla imzaladım” dedi.

Diken’e konuşan Güvenli’nin avukatı Tüten Ateş ise, “Bence böyle bir yükümlülüğe hükmetmek her şeyden önce ölenin ailesine haksızlık. Dört yıl önce şehit olmuş kişinin ailesinin acısını yeniden hatırlatır. Ayrıca taziye ziyaretinin bir ceza olarak algılanması da son derece yanlış ve sağduyusuz. Ayrıca kin ve nefret duygularını tetikleme ihtimali yaratan bir durum. İtiraz hakkımızı kullanacağız” dedi.

Kaynak: Gazete Karınca

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol