AKP ve HDP'nin Meclis Başkan adayları beli oldu

TBMM'de 2 yılın ardından bir kez daha Meclis başkanlığı tartışmaları başladı. AKP ve HDP'nin adayları ise beli oldu.

AKP ve HDP'nin Meclis Başkan adayları beli oldu

TBMM'de 2 yılın ardından bir kez daha Meclis başkanlığı tartışmaları başladı. AKP ve HDP'nin adayları ise beli oldu.

04 Kasım 2017 Cumartesi 12:58
AKP ve HDP'nin Meclis Başkan adayları beli oldu

Gazete Emek- TBMM'de 2 yılın ardından bir kez daha Meclis başkanlığı tartışmaları başladı. AKP'de İsmail Kahraman'ın bir kez daha aday olmaması üzerine yeni aday olarak Burhan Kuzu ismi ön plana çıktı. Burhan Kuzu yaptığı birçok açıklama ve paylaşım ile tartışılmıştı. HDP'nin adayı ise cezaevinde bulunan Selma Irmak oldu. 

HDP Genel Merkez’den yapılan açıklamada, “Partimiz ve Meclis Grubumuz, ilgili organlarında yürüttüğü tartışmalar sonucunda, Meclis Başkanvekilliği'ne İstanbul Milletvekili Pervin Buldan’ın, Meclis İdare Amirliğine Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in, Grup Başkanvekilliklerine İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ile Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım’ın devam etmesine karar vermiştir. Ayrıca yeni yasama yılında TBMM Başkanlığı seçimlerindeki adayımızın Hakkari Milletvekilimiz Selma Irmak olması konusunda uzlaşılmıştır” denildi.

Irmak, Diyarbakır'da hakkında yürütülen soruşturma kapsamında bugün görülen davada 10 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

AKP'de Burhan Kuzu ismi üzerinde uzlaşıldı


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı seçimleri yaklaşırken, kulislerde konuşulan adaylar arasında öne çıkan isim AKP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu oldu.

Yaklaşan Meclis başkanlığı seçimleri için kulislerde konuşulan isimler arasında ilk sıralarda gelen Burhan Kuzu’nun, adaylık konusunda kararlı olduğu ve bu durumu parti yetkilileriyle paylaştığı öğrenildi.

Uzmanlık alanı olan anayasa çalışmalarında önemli görevler üstlenen Burhan Kuzu’nun isminde, AKP grubunun da mutabık olduğu söyleniyor. Kuzu, başkanlık sistemi uyum yasaları çalışmalarına da önemli katkılar sağlayacağı öngörülüyor.


İçtüzükteki 2 yıllık görev sınırlaması nedeniyle TBMM Başkanı, TBMM Başkanlık divanı üyeleri, grup başkanvekillikleri ve komisyon başkanlıkları için seçim heyecanı yaşanıyor.
22, 23 ve 24. dönemde İstanbul milletvekili seçilen, bu dönemlerde TBMM’de Anayasa Komisyonu Başkanlığı yapan anayasa profesörü Burhan Kuzu, 2001 yılında kurucu üye olarak aktif siyasete başladığı AK Parti’de MKYK üyeliği görevini yürütürken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da fahri başdanışmanlık yapıyor.
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol