Altan Kardeşler ve Ilıcak'a 3'er Kez Ağırlaştırılmış Müebbet İstemi!

FETÖ'nin medya ayağına yönelik yapılan operasyonlarda gözaltına alınarak tutuklanan Ahmet Altan, Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Ekrem Dumanlı'nın da içinde olduğu 17 kişi için iddianneme tamamlandı.

Altan Kardeşler ve Ilıcak'a 3'er Kez Ağırlaştırılmış Müebbet İstemi!

FETÖ'nin medya ayağına yönelik yapılan operasyonlarda gözaltına alınarak tutuklanan Ahmet Altan, Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Ekrem Dumanlı'nın da içinde olduğu 17 kişi için iddianneme tamamlandı.

14 Nisan 2017 Cuma 13:56
Altan Kardeşler ve Ilıcak'a 3'er Kez Ağırlaştırılmış Müebbet İstemi!

Gazeteemek- 'FETÖ'nün darbe girişimine iştirak eden medya unsurları soruşturması' kapsamında aralarında Gazeteci Yazar Ahmet Altan, kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan, Gazeteci Nazlı Ilıcak ile kapatılan Zaman Gazetesi Eski Müdürü Ekrem Dumanlı'nın da olduğu 17 kişi hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. 

Savcı, şüphelilerin işlediğini iddia ettiği ve her biri için ayrı ayrı "Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Cezası" istediği suçlar şunlar ; "Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme." "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" ve "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme." 

Savcı, Altan kardeşler, Nazlı Ilıcak ve Ekrem Dumanlı dahil 16 şüpheli hakkında  3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. Ekrem Dumanlı, Emre Uslu, Tuncay Opçin için "Silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan ayrıca ceza isterken, Altan kardeşler ile Nazlı Ilıcak hakkında ise, "Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme" suçundan cezalandırılmaları talep edildi. 


17 Şüpheli bulunuyor


15 Temmuz darbe girişimi öncesi verdikleri mesajlarda darbe girişimini önceden bildikleri ve darbe çağrışımında bulundukları iddiasıyla tutuklanan yazar Ahmet Altan, kardeşi Mehmet Altan ile gazeteci Nazlı Ilıcak'ın da aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu, 1' i serbest bırakılan, 10'u da firari olmak üzere toplam 17 şüpheli hakkındaki soruşturma tamamlandı. 

İddianamede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ve 65. Hükümet suçtan zarar gördükleri gerekçesiyle davacı olarak yer aldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Can Tuncay tarafından, "FETÖ'nün medyadaki unsurlarının darbe girişimindeki rolü" başlığı altında hazırlanan iddianame 247 sayfadan oluşuyor. 


Darbeyi önceden bildikleri iddiası


İddianamede yazar Ahmet Altan, kardeşi Mehmet Altan ile gazeteci Nazlı Ilıcak'ın darbe girişimini öncesinden bildikleri ve darbe girişimine zemin hazırlayan söylem ve propagandalarda bulundukları iddia edildi. Bu üç isim hakkında, darbeye teşebbüs suçunu oluşturan, "Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" ve "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. Altan kardeşler ile Ilıcak'ın söz konusu suçu FETÖ terör örgütü adına işledikleri belirtilerek "Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme" suçundan ayrıca 7 buçuk yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası talep edildi. 

Firari şüpheliler kapatılan Zaman Gazetesinin eski genel müdürü Ekrem Dumanlı, eski Taraf yazarı Emre Uslu, yazar Tuncay Opçin  hakında da "Darbeye teşebbüs" suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet, "Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak" suçundan da ayrıca 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianamede, firari şüpheli Emre Uslu hakkında ayrıca, "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme" suçundan da 3 yıla kadar hapsi istendi.


İddianame Onaylandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından onaylanan iddianame İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkemenin iddianameyi 15 gün içinde kabul etmesi durumunda şüphelilerin yargılanmasına başlanacak. 

Kaynak: Evrensel

Son Güncelleme: 14.04.2017 14:09
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol