Anlık gelen seçim ihlallerini aktarıyoruz: Oy ve ötesi üyeleri darp edildi, 'Erdoğan' sloganları atıldı!

Türkiye geneli yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekiliği seçimleri devam ediyor. Bölgenin birçok yerinde hak ihlalleri haberleri de geliyor.

Anlık gelen seçim ihlallerini aktarıyoruz: Oy ve ötesi üyeleri darp edildi, 'Erdoğan' sloganları atıldı!

Türkiye geneli yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekiliği seçimleri devam ediyor. Bölgenin birçok yerinde hak ihlalleri haberleri de geliyor.

24 Haziran 2018 Pazar 11:44
Anlık gelen seçim ihlallerini aktarıyoruz: Oy ve ötesi üyeleri darp edildi, 'Erdoğan' sloganları atıldı!

Gazete Emek- Türkiye bugün sandık başında. OHAL altında girilen seçimlerde oy verme işlemi saat 08:00 itibarıyla başladı. Yurttaşlar hem cumhurbaşkanını hem de milletvekillerini seçiyor. Saat 17:00’ye kadar sürecek oy verme işlemi süresince yaşanan gelişmeleri ve hırsızlık girişimlerini canlı sayfamızdan aktaracağız.

13-14- Ankara Sincan'da Özkent Akbilek Ortaokulunda 6 Oy ve Ötesi gönüllüsü darbedildi. Erdoğan’a hakaret edildiği için kavga çıktığı iddia edilen okulda polis biber gazı kullandı. Okulda AKP’liler “Recep Tayyip Erdoğan” sloganları atarken, Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan’ın gelmesi ile dışarıdaki olaylar sakinleşti. Ancak içeriden sesler geliyor. 

12-54- Diyarbakır’ın Kulp ilçesi Zeyrek köyünde AKP damgalı oy pusulalarının çıktığı ileri sürüldü.

dokuz8HABER’e göre itirazlar üzerine arbede yaşandı. Sandık görevlilerinden birinin silahlı olduğu, asker ve korucuların silahla okulun içinde gezdikleri belirtildi.

Okul görevlisinin aktardığı bilgiler şu şekilde: Diyarbakir kulp zeyrek köyünde ak parti damgalı pusulalar çıktı. Vatandaşlar itiraz edince koruca ve askerler arasında arbede yaşandı. Görüntü almamıza izin vermediler. Sandık görevlilerinden biri silahlı. Asker ve korucular silahla okulum içinde geziyorlar

12.30- Gazete Emek'e yazan bir Suruçlu,  "Şanlıurfa Suruç merkez vali Ziya çöker ortaokulu

1117 nolu sandıkta olay çıktı oy pusulaları çalınmış halk oy kullanmadan geri gidiyor. 
Darp edilen arkadaşlar bu sandıkta görev yapıyordu. Yetkililerin pusulalar İçin çözüm bulması gerek. Oyunu kullanmadan giden bazı vatandaşlar geri gelip kullanmayacağız deyip çıkıyorlar...."

11.50- Ağrı/ Patnos bağdişan mahallesi mimar Sinan mesleki ve teknik Anadolu lisesinde oy kullanmaya gelen vatandaşlara bizzat AKP görevlileri ve Özel hareket polisleri tarafından pusula verilip AKP ye oy vermeleri gerektiği söyleniliyor.

Vatandaşların müdahale etmesi sonucu Bir kişi darp edilerek göz altına alındı.

11:30 | Hakkari’de askerler oy verme işlemine engel oluyor


Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Kamışlı köyündeki 1193 nolu sandıkta iki askerin kapıyı tutarak oy vermek için sandığa gelen yurttaşlara zorluk çıkardığı belirtildi.


11:21 | Kılıçdaroğlu’ndan kamu görevlilerine: Bir siyasi partinin değil, devletin memurusunuz


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, oyunu Ankara Çukurambar’daki Arjantin İlkokulu’nda bulunan 4173 nolu sandıkta kullandı.

Çıkışta gazetecilere konuşan Kılıçdaroğlu, kamu görevlilerine çağrıda bulundu.

Belli bölgelerden ciddi şikayetler geldiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, kamu görevlilerine “Devlet memuru olduğunuzu unutmayın. Bir siyasi partinin memuru değilsiniz” sözleriyle seslendi:

“Bütün kamu görevlilerine açık ve net çağrıda bulunuyorum, lütfen devlet memuru olduğunuzu unutmayınız. Bir siyasi partinin memuru değilsiniz. Devletin bekası, demokrasisi, adaleti için çalışmak zorundasınız. Birilerinin baskısının altına olmayınız. Özellikle doğu ve güneydoğudan gelen şikayetler var.”

11:10 | İhlal haberleri sonrası “#UrfadaOyÇalınıyor” kampanyası

Urfa’da seçim öncesinde ölümlerin yaşandığı Suruç ilçesi başta olmak üzere kentin farklı ilçelerinden ihlal haberleri geliyor.

Kentteki kaynaklar Suruç ve Haliliye’de silah zoruyla AKP lehine blok oy kullandırıldığını bildirirken, “Burada daha önce de kan döktük, yine dökeriz” tehditlerine maruz kaldıklarını aktarıyor.

Bu usulsüzler ve ihlaller gündemdeyken sosyal medyada “#UrfadaOyÇalınıyor” adı ile bir kampanya başlatıldı. Açılan hashtag Trend Topic (TT) listesinde ikinci sıraya dek yükselmiş durumda.

11:00 | Urfa: AKP lehine blok oy kullandırılıyor, polis bile “bagajlarında keleş var, ne yapalım” diyor


Urfa’da Suruç’un ardından Haliliye’de de silah zoruyla AKP lehine blok oy kullandırıldığı bildirildi.


10:38 | İstanbul’da bir kişi babasının yerine oy kullandı

İstanbul’da, Üsküdar Selami Ali Ortaokulu’nda bir kişinin babasının yerine oy kullandığı iddia edildi.

Evrensel’de yer alan habere göre, bunun üzerine görevlilerle yurttaş arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Görevliler konuyla ilgili tutanak tutulduğunu ifade etti.


10:10 | HDP 50 kentte kriz masaları oluşturdu

HDP, Türkiye genelinde 50 il ve 250 ilçede 3100 kişiden oluşan kriz masaları oluşturdu.

Ayrıca HDP Genel Merkezi’nde PM ve MYK üyelerinin arasında bulunduğu geniş bir merkez kriz masası oluşturulmuş durumda.

Türkiye genelinden gelen ihlal haberleri kriz masasında değerlendirilerek anlık çözümler üretiliyor.

Geçtiğimiz yıllarda sıkça gündeme gelen elektrik kesintileri nedeni ile HDP Genel Merkezi önünde bir elektrik arıza aracı hazır bekletiliyor.

Ayrıca YSK tarafından gönderilen bir jeneratör de genel merkez önünde yaşanabilecek elektrik kesintilerine karşı hazır bekletiliyor.

09:54 | Denizli’de yırtık oy torbaları

Denizli’nin Merkez Efendi ilçesinde, ilçedeki 12 okula gönderilmek üzere Nevzat Erten Anadolu Lisesi’nde tutulan seçim torbalarının altlarının yırtık olduğu, zarf ve pusulaların koruyucu ambalajlarının açıldığı görüldü.

Durumu fark eden HDP ve CHP’li okul sorumluları olayı hemen avukatlara bildirdi. Sandık kurulu üyeleri torbalara el koyarken, avukatlar okula gelerek torbaları kayıt altına aldı.

Torbalar kontrol edilerek, tutanak tutulup Yüksek Seçim Kurulu’na bildirildi.

09:50 | Diyarbakır’da 1000 adet mühürlü zarf ve oy pusulasıyla yakalandılar


Diyarbakır’da Mesut Yılmaz İlköğretim okulunda üç kişinin 1000 adet mühürlü zarf ve oy pusulalarıyla içeri girmeye çalışırken yakalandığı bildirildi.


09:45 | Mardin’de muhtardan seçmene açık oy kullanma tehdidi


Mardin’in Derik ilçesine bağlı ve 204 seçmenin olduğu Adak köyünde köy muhtarının halkı açık oy kullanmaya dönük tehdit ettiği iddia edildi.

JinNews’in haberine göre buna karşı çıkan sandık görevlisi ve HDP İlçe Eşbaşkanı da tehditlerin hedefi oldu.

09:08 | Kulp’ta korucular HDP’li sandık görevlilerini engelledi


Oy verme işleminin başlaması ile birlikte ihlal ve engelleme haberleri de gelmeye başladı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın haberine göre, Diyarbakır’ın Kulp ilçesine yaklaşık 30 km uzaklıkta olan Koçkar Köyü’nün yolunu kapatan köy korucuları, HDP’li 2 sandık görevlisini tehdit ederek köye girmelerini engelledi.

Yaşanan bu olay üzere HDP’liler durumu İlçe Seçim Kurulu Başkanı ve İlçe Jandarma Komutanlığı’na bildirdi.

Yetkililer, sandık görevlilerinin köye gidebileceklerini ifade etse de ajans HDP’li sandık görevlilerinden henüz haber alınamadığını bildirdi.
 

Son Güncelleme: 24.06.2018 13:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol