Bekir Kaya’nın tutukluluğunun devamına karar verildi

Van Büyükşehir Belediyesi’nin tutuklu bulunan eski Eş Başkanı Bekir Kaya’nın Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın 3. Duruşması görüldü.

Bekir Kaya’nın tutukluluğunun devamına karar verildi

Van Büyükşehir Belediyesi’nin tutuklu bulunan eski Eş Başkanı Bekir Kaya’nın Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın 3. Duruşması görüldü.

20 Şubat 2018 Salı 16:18
Bekir Kaya’nın tutukluluğunun devamına karar verildi

Gazete EmekVan Büyükşehir Belediyesi’nin tutuklu bulunan eski Eş Başkanı Bekir Kaya’nın Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın 3. Duruşması görüldü. 

Bekir Kaya tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden SEGBİS yöntemi ile duruşmaya katıldı. Kaya’nın duruşmasına Van Baro Başkanı Murat Timur, HDP Van İl Eş Başkanları ve çok sayıda avukat katıldı. Avukatların Kaya’nın savunmasını yapmalarına izin verilmedi ve 3 Avukat sınırlaması getirildi. Bunun üzerine avukatlarla mahkeme başkanı arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. 

Bu arada Kaya hakkında yeni bir dava daha açıldığı belirtilerek bu dava da diğer dava ile birleştirildi. 

SEGBİS ile savunma yapan Bekir Kaya, bu yeni hazırlanan iddianamenin mükerrer ve siyasi olduğunu belirtti. Kaya, daha önce bu isnat edilen suçlardan birçok defa yargılandığını söyledi. DTK toplantılarına katılmasının suç gibi gösterildiğini belirten Kaya, “DTK illegal bir yapı gibi gösterilmeye çalışılıyor ancak DTK son derece yasaldır. Meclis Başkanlığı tarafından da DTK Eş Başkanı Hatip Dicle çağrılmış ve görüşleri alınmıştır. Bu dosya mükerrer ve hukuk dışıdır. 

Bize tamamen düşman hukuku uygulanıyor. Bana isnat edilen bazı suçların olduğu tarihlerde ben cezaevindeydim. Zaten Meclis’te bu konu konuşulurken AKP bizim için onların durumu özeldir diyor. Bizim özel olan durumumuz nedir? Bizim özelimiz Kürt ve Kürt siyasetçi olduğumuz içindir. Son Deniz Yücel tahliyesinde de gördük ki Türkiye’deki hukuk sistemi tamamen siyasetin işleyişi ile bağlantılıdır. Bizler bu dönemin rehineleriyiz ve bağımsız bir yargının olduğuna inanmıyorum. “ dedi. 

Timur: her duruşmada farklı bir hakim oluyor 

Avukat Murat Timur ise savunmaya mahkeme heyetinin tutumunu eleştirerek başladı. Timur, heyetin tutumunun adil yargılamaya yönelik şüphelerini artırdığını belirterek, “Bu duruşmalarda hukuk dışına çıkmamamız gerekir. Sizlerin siyasetçilerin söylemlerinden etkilenmemeniz gerekir. Biz usulen savunma yapmak için burada değiliz. 


Bekir Kaya hala bu kentin belediye başkanıdır ve önemli bir kişidir. Bu 3 duruşmadır ve her seferinde farklı bir mahkeme heyet oluyor. Aynı davalarda hakim değişikliği AİHM tarafından da son derece sakıncalı görülmüştür. Bir hakim sanığı bir hakim tanığı dinliyor ve sürekli olarak ilk duruşmadaki tutanaklar kopyalanarak filan tarihe diye erteleme veriliyor. 

Bu 6. İddianamedir ve artık hukuk 1.sınıf öğrencilerini bile tatmin etmeyecek şekildedir. Biz artık bu duruşmada bir karar verilmesini ve Bekir Kaya’nın serbest bırakılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Duruşmanın ardından savcılık Bekir Kaya için tutuklama halinin devamını istedi. Mahkemeye karar için ara verildi. Aranın ardından tutukluluk halinin devamına karar verilerek mahkeme 22 Mayıs’a ertelendi.

Gazete Emek

Son Güncelleme: 20.02.2018 18:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol