Bolton'dan Türkiye ve Kürtler'e ilişkin yeni açıklama

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ABD ile Türkiye arasındaki görüşmelerin gelecek hafta devam edeceğini söyledi.

Bolton'dan Türkiye ve Kürtler'e ilişkin yeni açıklama

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ABD ile Türkiye arasındaki görüşmelerin gelecek hafta devam edeceğini söyledi.

12 Ocak 2019 Cumartesi 10:39
Bolton'dan Türkiye ve Kürtler'e ilişkin yeni açıklama

Gazete Emek- Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Türkiye ve ABD arasındaki askeri düzeyde Suriye konusunda yürütülen görüşmelerin önümüzdeki hafta devam edeceğini açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde Ankara’da temaslarda bulunan Bolton bir radyoya verdiği röportajda kendisi, ABD Başkanı Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Türkiye’nin ABD’yle IŞİD’e karşı mücadelede yer alan Kürtler’e “zarar vermeme” konusunda taahhütte bulunduğunu anladığını söyledi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre Bolton, “Askeri düzeyde yürüttüğümüz görüşmelerde herkesin bu sürecin nasıl yürüyeceği konusunda kendisini rahat hissetmesini sağlayacak güvenceler ve protokoller oluşturmayı amaçlıyoruz. Gelecek hafta devam edecek olan görüşmelerin her iki taraf için kabul edilebilir sonuçlar ortaya koyması” diye konuştu.

Diğer yandan Suriye’de IŞİD’e karşı mücadele eden ABD liderliğindeki koalisyon, Trump’ın açıkladığı karar doğrultusunda çekilmeye başladı.

IŞİD karşıtı koalisyon: Suriye’den çekilme süreci başladı

Neler oluyor?

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ABD askerlerinin Suriye’den çekilme sürecini görüşmek üzere hafta başında Ankara’daydı.

Bolton, Ankara’ya gelmeden önce “Türkiye, ABD ile koordinasyon olmadan müdahale etmesin… ABD, Türkiye’nin Kürtleri öldüremeyeceği bir anlaşma ile çekilecek” ifadelerini kullanmıştı.

Bolton’la görüşmeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerikalı heyet Ankara’dan ayrıldıktan sonra TBMM’de yaptığı AKP grup toplantısında “Operasyon için hazırlıklarımız tamam. Çok yakında harekete geçeceğiz” demişti.

ABD’li heyetle birlikte Ankara’ya giden Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Ankara’dan heyetle birlikte ayrılmamış, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ve Savunma Bakanı Hulusi Akar’la görüşmüştü.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol