Büyükada davasında tutukluların hepsi tahliye edildi

Büyükada davasında tutuklu bulunan 11 insan hakları savunucusunun hepsi tahliye edildi.

Büyükada davasında tutukluların hepsi tahliye edildi

Büyükada davasında tutuklu bulunan 11 insan hakları savunucusunun hepsi tahliye edildi.

25 Ekim 2017 Çarşamba 21:09
Büyükada davasında tutukluların hepsi tahliye edildi

Gazete Emek-Büyükada davasında  yabancı insan hakları savunucularının da  aralarında bulunduğu 8'i tutuklu 11 kişinin yargılandığı davada, tutukluların  tümünün tahliyesine karar verildi.


Kamuoyunda ‘Büyükada davası’ olarak bilinen dokuzu tutuklu 11 insan hakları savunucusunun yargılandığı davanın ilk duruşmasında savunma yapan Özlem Dalkıran, “Hak savunucuları bilgi gizlemez. Aksine bizim görevimiz bilgiyi ifşa etmek, kamuoyuyla paylaşmaktır” dedi.

Almanya vatandaşı, insan hakları eğitimcisi Peter Steudtner ise savunmasında barış ve şiddetsizlik için çalıştığını söyledi. İlknur Üstün iddianamenin “kadın ve insan hakları alanında verilen mücadelenin suçlanması” olduğunu belirtirken, Af Örgütü Türkiye Koordinatörü İdil Eser de insan haklarını savunmaktan başka bir şey yapmadığını ve pişman olacak bir şeyinin olmadığını söyledi. 

Savunmaların ardından mütalaasını açıklayan savcı Veli Acu hariç tutuklu 7 hak savunucusunun tahliyesini talep etti. Savcı, Taner Kılıç’ın tutuklu bulunduğu dosyanın dava dosyasıyla birleştirilmesini istedi.


İstanbul Büyükada’da hak savunucularının güvenliği konulu bir toplantı nedeniyle haklarında dava açılan dokuzu tutuklu, toplam 11 hak savunucusunun yargılanmasına bugün İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Hak savunucuları 113 gün sonra ilk kez hakim karşısına çıktı.

Hak savunucularının savunmalarını yapmasının ardından duruşması savcısı 7 kişi için tahliye talebinde bulundu.


NE OLMUŞTU?

bianet'te yer alan bilgilere göre, İstanbul Büyükada'da 'insan hakları savunucularının korunması dijital güvenliği' konulu bir atölye çalışması için bir otelde biraraya gelen 10 insan hakları savunucusu, 5 Temmuz’da otele düzenlene polis baskınıyla gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan 30 saat boyunca haber alınamamıştı. Hak savunucularıyla ilgili gözaltı kararının da gözaltına alınmalarından tam beş saat sonra verildiği ortaya çıkmıştı.
10 kişi hakkında yedi gün gözaltı kararı verilmiş, bu süre daha sonra 14 güne uzatılmıştı.

10 hak savunucusu 17 Temmuz’da adliyeye götürülmüş, savcı 'Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' (TCK 220/6), 'silahlı terör örgütüne üyelik' (314/2 ve 314/3) suçlamalarıyla tutuklanmalarını talep etmişti.

18 Temmuz’da İnsan hakları savunucuları İdil Eser (Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü), Özlem Dalkıran (Helsinki Yurttaşlık Derneği), Günal Kurşun (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Veli Acu (İnsan Hakları Gündemi Derneği), Ali Garawi (İsveç vatandaşı insan hakları eğitimcisi), Peter Steudtner (Almanya vatandaşı insan hakları eğitimcisi) tutuklandı.

İlknur Üstün (Kadın Koalisyonu), Nalan Erkem (Helsinki Yurttaşlık Derneği), Nejat Taştan (Eşit Haklar İzleme Derneği), Şeyhmus Özbekli (Hak İnisiyatifi) yurt dışına çıkış yasağı ve haftada üç gün adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

21 Temmuz’da savcı, dört hak savunucusunun serbest bırakılmasına itiraz etti ve haklarında yakalama kararı çıkartıldı. Evlerinden gözaltına alınan Üstün ve Erkem 23 Temmuz’da tutuklandı.

25 Temmuz'da Nejat Taştan ve Şeyhmus Özbekli haftada iki gün adli kontrol şartıyla ve yurtdışına çıkma yasağıyla serbest bırakıldı.

Hazırlanan iddianameye Haziran 2017’den beri tutuklu bulunan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı avukat Taner Kılıç da 'şüpheli' olarak eklendi.

Son Güncelleme: 26.10.2017 00:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol