Çavuşoğlu'ndan Trump'a tepki: Stratejik ortaklar Twitter üzerinden konuşmaz

 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump’un, “Kürtleri vurursa Türkiye’yi ekonomik olarak mahvederiz” açıklamasına tepki gösterdi.

Çavuşoğlu'ndan Trump'a tepki: Stratejik ortaklar Twitter üzerinden konuşmaz

 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump’un, “Kürtleri vurursa Türkiye’yi ekonomik olarak mahvederiz” açıklamasına tepki gösterdi.

14 Ocak 2019 Pazartesi 12:58
Çavuşoğlu'ndan Trump'a tepki: Stratejik ortaklar Twitter üzerinden konuşmaz

Gazete Emek- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump’un, “Kürtleri vurursa Türkiye’yi ekonomik olarak mahvederiz” açıklamasına tepki gösterdi. 

Lüksemburg Dışişleri ve Avrupa Bakanı Jean Asselborn ile ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, “Stratejik ortaklar Twitter’dan konuşmaz. Trump Türkiye’yi ekonomik olarak tehdit ederek bir yere varamaz. Hiçbir tehdide pabuç bırakmayız” dedi.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

KÜRTLERLE TERÖRİSTLER BİR TUTULAMAZ

Stratejik ortaklar sosyal medya üzerinden konuşmaz. Güvenli bölge teklifi Sayın Cumhurbaşkanınındır. Kararlılığımızı görünce güvenli bölge teklifini ortaya attılar. Kürt kardeşlerimizin en büyük dostu Türkiye’dir. Kürtlerle teröristleri bir tutarak bir yere varamayız. Bunu ABD’li ve Avrupalı muhattaplarımıza anlatıyoruz.

DOĞRU BULMUYOR

Trump çekilme kararını açıkladıktan sonra üzerinde baskı var. O tweet’i de iç politika için attı. Türkiye’yi ekonomik olarak tehdit etmekle bir yere varılamaz. Türkiye hiçbir tehdide pabuç bırakmaz. Bir taraftan ekonomik zorluklar, diğer taraftan terör tehdidi gösterildiği zaman bu millet der ki ‘ben aç kalırım susuz kalırım terörle mücadele ederim’. Trump’ın kullandığı dili doğru bulmuyoruz. Twitter üzerinden böyle bir iletişimi de doğru bulmuyoruz. Gerekli saygıyı ABD ve herkes göstermeli.

İDLİB’İN SORUMLUSU REJİM VE DESTEKÇİLERİ

İdlib bir terör yuvası olduysa bunun sorumlusu rejim ve onun destekçisi ülkelerdir. Daraa’dan otobüslerle teröristleri getirip İdlib’e bıraktılar. Amaçları da belliydi bu teröristleri bahane ederek İdlib’e saldırmaktı bunu da gerçekleştirdiler. HTŞ’nin yada El-Nusra’nın İdlib’de yüzlerce noktayı ele geçirdiği söylemi doğru değildir. Zaten büyük bir kısmı silahtan arındırılmıştır. Bunlar terör örgütü, terör örgütlerinin amacı bellidir. Bunlarla ne yapacağımızı özellikle yabancı terörist savaşçıların durumunu da görüşmemiz gerekiyor.

ABD’YLE GÖRÜŞME NEDEN OLMASIN

ABD Başkanı ile Sayın Cumhurbaşkanımız arasında telefon görüşmesi neden olmasın. Böyle iyi bir diyaloğumuz var neden Twitter üzeriden bir açıklama yapıldı onu da açıkladım. Patriot’la ilgili görüşmeler devam ediyor, FBI’ın ABD’de yürüttüğü FETÖ soruşturması kapsamında bir heyet Ankara’ya gelmişti. Bu çalışma grupları esasen 8 Ocak’ta Washington’da bir araya gelecekti, Bolton’ın ziyareti nedeniyle ertelendi. 5 Şubat’a davet geldi, arkadaşlarımız da gidiyor. Bugüne kadar DAEŞ’le en etkili mücadele eden ülke Türkiye’dir. Bir terör örgütüne karşı Türkiye çarpışırken iyi diğerine karşı kötü. Bu kadar çok seviyorsanız alın bunları da ülkelerinize götürün.

SEVİYORSANIZ GÖTÜRÜN

 Hiçbir ülke göğüs göğüse çarpışmamıştır, Türkiye’den başka. Şimdi bir terör örgütüne karşı çarpışırken iyi, diğerine geldiği zaman savunmaya geçiyoruz. Eğer bu kadar çok seviyorsanız bu YPG’lileri PKK’lıları; zaten ülkelerinizde yeterince var, onları da alır götürürsünüz. Avrupa’da zaten yeterince faaliyette bulunuyorlar, para bile topluyorlar.

Jean Asselborn ise açıklamasında, “Buradaki koalisyonun DAEŞ’e karşı bir koalisyon olduğunun altını çizmek isterim. Kanımca zaten çok sayıda askeri operasyon düzenlendi. Türkiye güçlü bir ülke olarak Suriye’nin üzerinde çok fazla etkisi olan bir ülke. Henüz diplomatik bir çözüm bulunmuş değil. Suriye’de düzen yeniden kurulduktan sonra isteyenleri ülkesine gönderebiliriz” dedi. 

Kaynak: Duvar

Son Güncelleme: 14.01.2019 13:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Berat 2019-01-14 13:50:53

Bunlar bizimle dalga mi geciyor.Nasilda yalan atip duruyorlar.Guvenli bolge sayin cumhurbaskanimizin fikri diyor ve kararliligimizi gorunce guvenli bolge fikrini ortaya atilar diyor.Guvenli bolge onlarin mi sizinmi fikriniz anlayacagin.Aslinda ne mal oldugunuz ortada da.Kahretsin suru gibi bir kitleniz var.size hala inaniyorlar.