Cumartesi Anneleri'nin 703. hafta açıklamasına da izin verilmedi

Cumartesi Anneleri'nin 703. hafta açıklamasına da Galatasaray Meydanı'nda izin verilmedi.

Cumartesi Anneleri'nin 703. hafta açıklamasına da izin verilmedi

Cumartesi Anneleri'nin 703. hafta açıklamasına da Galatasaray Meydanı'nda izin verilmedi.

15 Eylül 2018 Cumartesi 12:42
Cumartesi Anneleri'nin 703. hafta açıklamasına da izin verilmedi

Gazete Emek-Kaybedilen yakınları için Galatasaray Meydanı'nda açıklama yapmak isteyen Cumartesi Anneleri, polislerce yine engellendi. Aileler, engelleme nedeniyle İnsan Hakları Derneği (İHD) önünde açıklama yapmak zorunda kaldı.

Galatasaray Meydanı'nda 699 hafta boyunca her Cumartesi günü kaybedilen yakınlarının akıbetini soran Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 700 haftasında engelleme ile karşılaşmıştı. Geride kalan son 3 hafta boyunca meydana çıkmalarına izin verilmeyen kayıp yakınları, 703'üncü haftasında adalet taleplerini bir kez daha dillendirmek için İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesi'nde toplanıp, Galatasaray Meydanı'na yürümek istedi. Ancak Cumartesi Anneleri'ne izin verilmedi. 

İHD'nin olduğu sokağın girişini kapatan polisler, kitlenin Galatasaray Meydanı'na gitmesine izin vermedi.

Megafonla ailelere dernek binası içerisinde basın açıklaması yapılmasını söyleyen polisler, aksi halde müdahale edileceği tehdidinde bulundu.

Polisin bu tehdidine rağmen, aileler İHD'nin önünde açıklama yaptı. 

İşte polislerin izin vermediği 703. hafta açıklaması: 

Kayıplarımızı Aramaktan ve Kayıplarımızla Buluşma Mekânımız olan Galatasaray’dan Vazgeçmeyeceğiz!

Her cumartesi Galatasaray’da gerçekleştirdiğimiz hakikat ve adalet buluşmalarımızın 700. haftası Beyoğlu Kaymakamlığı’nın kararı ile hukuka aykırı bir biçimde yasaklandı. Kaymakamlığın keyfi yasağı ile 4 haftadır Galatasaray’a çıkışımız engelleniyor.

Kaymakamlığın engelleme gerekçesi olan Galatasaray’ın toplantı ve gösteri yürüyüş alanları içerisinde olmadığı ve yasal yoldan bir bildirimde bulunulmadığı şeklindedir. Bu gerekçeler Anayasal güvence altında olan toplantı ve gösteri hakkımızın ihlalidir. Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve çok sayıda yerel mahkeme kararlarına göre toplantı ve gösteri özgürlüğümüzün özüne dokunan bir kısıtlamadır. Anayasa’nın 90. maddesine göre iç hukukumuzun bir parçası sayılan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 11. maddesi ile koruma altına alınan barışçıl toplanma hakkımızın ihlalidir.

699 hafta boyunca Galatasaray’da gerçekleşen buluşmalarımızda kamu düzeninin bozulduğunu ve katılımcıların şiddete başvurduğunu gösteren hiçbir veri bulunmamaktadır. AHİM, AYM, Yargıtay içtihatlarına göre toplanma ve gösteri özgürlüğü izne tabi değildir ve yer seçmeyi de içerir. Buluşmalarımızın engellenmesi kanunsuzdur ve derhal son bulmalıdır

Hakikate ve adalete ulaşma hakkımıza yönelik bu ağır saldırı karşısında susmayacağız; gözaltında kayıp dosyalarındaki hakikatleri anlatmaya devam edeceğiz.

703. haftamızda 38 yıldır cezasız bırakılan Cemil Kırbayır dosyasını kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Kars Eğitim Enstitüsü öğrencisi Kırbayır; 12 Eylül 1980 Askeri Darbesinin ardından 13 Eylül 1980 tarihinde Göle/ Okçu köyündeki evinden gözaltına alındı.

Kars Askeri Gözetim Evi’ne getirilen Cemil’i işkencede koma halinde gören çok sayıda tanık vardı ama ailesine “Firar etti, bir daha bize sormayın.” denildi.

2011 yılında dönemin Başbakan’ı Erdoğan’ın talimatıyla kurulan TBMM İnsan Hakları Komisyonu hazırladığı raporda; Cemil Kırbayır’ın gözaltında işkenceyle öldürüldüğü ve bedeninin bilinmeyen bir şekilde yok edildiği tespitini yaparak, Kars Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen sorumlular hakkında dava açılmadı.

İç hukuktan sonuç alamayan Kırbayır Ailesi, İHD avukatları aracılığıyla davayı AİHM’e taşıdı.

İktidar, hukukun üstünlüğü ilkesini esas alarak cezasızlık politikasına son vermeli; Cemil Kırbayır’ın akıbetini açıklayacak, TBMM Raporu’nda isimleri geçen fail ve sorumluların yargılanmasını sağlayacak siyasi iradeyi göstermelidir.

Beyoğlu Kaymakamlığı hukuksuzluğunu bizim kadar bildiği, yasaklama kararından derhal vazgeçmelidir!

Çünkü biz Berfo Kırbayır’ın bıraktığı yerden Cemil Kırbayır’ı aramaktan vazgeçmeyeceğiz!
Kayıplarımızla buluşma mekânımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz!


İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi
Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol