Cumhurbaşkanlığı'ndan Bağdadi açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD operasyonunda ölen IŞİD’in eski lideri Bağdadi’nin eşinin Türkiye tarafından yakalandığını duyurdu. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı da “Türkiye, Bağdadi’nin eşi de dahil olmak üzere, bütün aile üyelerini gözaltına almış bulunmaktadır” dedi.

06 Kasım 2019 Çarşamba 19:54
Cumhurbaşkanlığı'ndan Bağdadi açıklaması

Gazete Emek- Cumhurbaşkanı  Erdoğan, geçtiğimiz hafta Suriye’nin İdlib vilayetinde düzenlenen operasyon sonucu öldürülen IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin eşinin yakaladığını açıkladı.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 70. Yıl Kutlama Töreni’nde yaptığı konuşmada Erdoğan, “İlk defa bugün burada açıklıyorum. Biz de Bağdadi’nin hanımını yakaladık ama ABD gibi yaygara yapmadık. Kız kardeşi ve eniştesini de Suriye tarafında yakaladık” dedi.

Ancak Erdoğan, Bağdadi’nin eşinin adını vermedi. Öldürülen Bağdadi’nin çok sayıda eşinin olduğu biliniyor.

Geçtiğimiz günlerde de IŞİD’in eski lideri Bağdadi’nin ablası Rasmiya Awad’ın Türkiye tarafından Suriye’de yakaladığı duyurulmuştu.

Erdoğan ayrıca, “Terörist, kendi sapkın davası için gözünü kırpmadan masumların kanını döken kişidir. Bu bakımdan, Müslümandan terörist olmaz” dedi ve ekledi: “Çünkü Müslüman ne sapkın bir davanın peşinden gidebilir ne de masum kanı dökebilir.”

‘Bağdadi’nin eşi dahil bütün aile üyeleri gözaltında’

Erdoğan’ın ardından konuya ilişkin bir açıklama da Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan geldi.

Twitter üzerinden İngilizce paylaşım yapan Altun, Türkiye’nin Bağdadi’nin eşi de dahil olmak üzere, bütün aile üyelerini gözaltına aldığını belirtti.

Bağdadi’nin öldürülüşü

ABD Başkanı Donald Trump 27 Ekim tarihli açıklaması ile IŞİD lideri Bağdadi’nin ABD özel kuvvetlerinin Suriye’de düzenlediği bir operasyonda kendisini öldürdüğünü tüm dünyaya duyurmuştu.

Bağdadi’nin İdlib Vilayeti’ne bağlı Barişa köyünde öldürüldüğü bildirilmişti. Söz konusu köy, Türkiye sınırına yaklaşık 5 kilometre uzakta bulunuyor ve Hatay’a bağlı sınır köyü Kavacık’ın karşısında yer alıyor.

Demokratik Suriye Güçleri, Bağdadi’nin her zaman ikamet ettiği yeri değiştirerek, Cerablus’ta yeni bir yere taşınmak üzere olduğunu açıklamıştı.

Cerablus, Türkiye’nin 20 Ağustos 2016’da “Fırat Kalkanı” adı ile Suriye’ye düzenlediği operasyon bölgelerinden biri. İdlib ise Türkiye’nin askeri gözlem noktalarının bulunduğu alanlar arasında.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "ABD'nin operasyonu öncesinde Bağdadi'nin yerini bilmiyorduk" dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Bağdadi'nin eşinin yakalanması ile ilgili "yakında yeni bilgiler açıklayacağız" ifadelerini kullandı. Akar ayrıca, "Avrupa vatandaşı DEAŞ'lılar iade edilecek" dedi.

Bakan Akar'ın mesajları şu şekilde:

"Bağdadi'nin yakalanmasıyla ilgili yakın bir zamanda ek bilgiler de paylaşılacak ve netlik kazanacak.  Şu anki noktada güvenlik kuvvetleri altında daha detaylı hazırlıklar yapılıyor. Elimize gerekli detay geldiğinde kamuya gerekli açıklama yapılacak.

Biz DEAŞ ile mücadelede bütün çabamızı sarf edeceğiz. Bütün araçlarımızı bu yönde kullanacağız. DEAŞ’a karşı mücadele göstereceğiz ve sadece Suriye’nin kuzeyi değil DEAŞ’ın var olduğu diğer bölgelerde de savaşacağız, aynı zamanda Avrupa ile işbirliği içerisindeyiz. Avrupa’dan gelen DEAŞ üyelerini ülkelerine göndereceğiz."

Kaynak: Sputnik

Son Güncelleme: 06.11.2019 20:29
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol