Demirtaş'ın sağlık durumuna ilişkin CHP'den ilk açıklama

Selahattin Demirtaş'ın sağlık durumuna ilişkin CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'dan da açıklama geldi.

Demirtaş'ın sağlık durumuna ilişkin CHP'den ilk açıklama

Selahattin Demirtaş'ın sağlık durumuna ilişkin CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'dan da açıklama geldi.

02 Aralık 2019 Pazartesi 16:09
Demirtaş'ın sağlık durumuna ilişkin CHP'den ilk açıklama

Gazete Emek- HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 26 Kasım günü tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nde fenalaştığı ortaya çıktı. Konu ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan kardeşi ve avukatı Aygül Demirtaş “26 Kasım Salı günü 05.30 sıralarında müvekkilimiz ve ağabeyim Selahattin Demirtaş’ın, göğüs sıkışması ve nefes alamaması nedeniyle bilinci kapanmıştır. Uzun süre bilinci kapalı şekilde hücresindeyken kendisine ilk müdahaleyi, hücre arkadaşı Sayın Abdullah Zeydan yapmıştır” dedi.

Aradan 7 gün geçmesine rağmen hastaneye sevk edilmedi’

Aygül Demirtaş Twitter üzerinden şu bilgileri paylaştı: “Sonrasında ambulans çağrılmış, kendisine sadece EKG yapılmıştır. Müvekkilimiz acil servis yerine, kapsamlı bir müdahale ve tedavi için kliniğe sevkini talep etmiştir.

Cezaevi doktoru da Demirtaş’ın kardiyoloji, nöroloji ve gastroenteroloji olmak üzere üç ayrı bölüme sevk edilmesini istemiştir. Biz de avukatları olarak cezaevi idaresiyle yaptığımız görüşmede derhal hastaneye sevkini talep ettik.

Ancak Demirtaş, aradan 7 gün geçmesine rağmen hastaneye sevk edilmemiştir. Böylesi hayati önemdeki bir sağlık sorununa rağmen hastaneye sevk edilmemesi, açıkça hayati risk altında tutulduğu anlamına gelmektedir. Selahattin Demirtaş’ın siyasi rehineliği, neredeyse yaşam hakkına yönelik bir müdahaleye dönüştürülmek istenmektedir. Demirtaş’ın sağlığıyla ilgili en küçük bir olumsuzluğu düşünmek dahi istemiyoruz. Bunun sorumluları, bu vebalin altından kalkamazlar. Durumu yakından izliyoruz. Avukat arkadaşlarımız Edirne’de, 24 saat süreyle gelişmeleri takip ediyorlar.”Selahattin Demirtaş'ın sağlık durumuna ilişkin HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli'den de açıklama geldi. 

HDP'den yapılan açıklamalar şu şekilde:

Önceki dönem Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın sağlık durumuna ilişkin avukatları tarafından verilen bilgilere ilişkin hükümeti ve Adalet Bakanlığı’nı acilen açıklama yapmaya çağırıyoruz. 

Sayın Demirtaş’ın sağlığına ilişkin son durum nedir? 
Neden hastaneye sevki yapılmamıştır? 

Demirtaş’ın tam teşekküllü bir hastaneye sevki için gerekli işlemler derhal yapılmalıdır. Şu ana kadar bunun gerçekleştirilmemiş olması kesinlikle kabul edilemez ve tüm sorumluluk yetkililerdedir. 

Meclis Başkan Vekilimiz ve Grup Başkanvekillerimiz Edirne Cezaevine hareket edeceklerdir. 

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'da twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Demirtaş'ın durumuna ilişkin derhal bir açıklama yapılması gerektiğine dikkat çeken Tanrıkulu şunları söyledi :

Selahattin Demirtaş’ın sağlık durumu ile ilgili olarak kamuoyuna açıklama yaparak, hayati önem taşıyan rahatsızlığı nedeni ile derhal tam teşekküllü sağlık kurumuna sevkini sağlamalısınız. #SelahattinDemirtas

@adalet_bakanlik

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol