Demirtaş ve Yüksekdağ'ın savunmalarının ardından karar açıklandı!

HDP’nin önceki dönem eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, başka bir soruşturma kapsamında tutuklanmaları talebiyle sevk edildikleri mahkemece tutuklandı.

Demirtaş ve Yüksekdağ'ın savunmalarının ardından karar açıklandı!

HDP’nin önceki dönem eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, başka bir soruşturma kapsamında tutuklanmaları talebiyle sevk edildikleri mahkemece tutuklandı.

20 Eylül 2019 Cuma 22:06
Demirtaş ve Yüksekdağ'ın savunmalarının ardından karar açıklandı!

Gazete Emek-  Söz konusu karar, tutuklu yargılandığı davada tahliyesine hükmedilmesi akabinde Demirtaş için yapılan mahsupluk başvurusunun kabul edilmesi üzerine geldi. CHP’li Sezgin Tanrıkulu, “Olası tahliyesini engellemek için Ankara Savcılığı Demirtaş’ın yargılandığı davayla aynı konudan ayrı bir soruşturma başlatıp tutuklamaya sevkini istedi” dedi. Demirtaş ise tepkisini “Yargıda adalet ve reform mu? Alın size reform: Yargı yok, adalet yok, kanun yok, hakim yok” sözleriyle gösterdi. HDP de, Demirtaş hakkında soruşturma açılmasının “yeni bir komplo” olduğunu savunarak, “Bu açıkça bir düşman hukuku uygulamasıdır” dedi.

HDP’nin önceki dönem eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hakkında Ankara’da başlatılan “6-7 Ekim Kobani Olayları” adlı soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı her iki siyasetçinin de soruşturmasını yeniden açtı ve iki isim hakkında “jet hızıyla” tutuklama talep edildi.

Demirtaş ve Yüksekdağ, Kobani protestolarında yaşamını yitiren kişilerin ölümünden sorumlu tutuluyor.

Başlatılan yeni soruşturma kapsamında Demirtaş ve Yüksekdağ Sulh Ceza Hakimliği’nde hakim karşısına çıktı.

Üç avukat sınırlandırılması getirilen Demirtaş ve Yüksekdağ, tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile beyanlarda bulundu.

Demirtaş, savunmasına başlarken “kararın halihazırda belli olduğunu, kayıtlara geçilmesi amacıyla birkaç şey söyleyeceğini” dile getirdi.

Demirtaş’ın avukatları ise bir suçtan bir kere dava açılabileceğini belirterek, “Ana dosyadan yargılandığı 31’nci fezlekede zaten Kobane olayları kapsamında ifade vermişti. Hukuk katliamı yapılıyor” dedi.

Ardından beyanda bulunan Yüksekdağ’ın sonrasında söz alan avukatları da müvekkilleri ile ilgili benzer sürece dikkat çekti, “Yüksekdağ’ın 27 Eylül tarihli duruşmasında tahliye ihtimaline karşılık özgürlüğünün önüne geçmek için açık bir müdahale gerçekleşiyor” diye konuştu.

Avukatların savunması ardından mahkeme heyeti Demirtaş ve Yüksekdağ’ın tutuklu yargılanması kararı verdi.

“Tahliyeyi engellemek için”

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Demirtaş için bugün denetimli serbestlik başvurusu yapıldığını belirterek, “Olası tahliyesini engellemek için Ankara Savcılığı Demirtaş’ın yargılandığı davayla aynı konudan ayrı bir soruşturma başlatıp tutuklamaya sevkini istedi” dedi.

Son Güncelleme: 20.09.2019 22:57
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol